Прејди на содржината

Струмјани (општина)

Координати: 41°38′N 23°12′E / 41.63° СГШ; 23.20° ИГД / 41.63; 23.20
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општина Струмјани)
Општина Струмјани
Община Струмяни
Административна карта на општина Струмјани
Административна карта на општина Струмјани
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеСтрумјани
Управа
 • ГрадоначалникЕмил Илиев (РБ)
Површина
 • Вкупна355,19 км2 (13,714 ми2)
Население (2015)
 • Вкупно5.597
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоstrumyani.org

Општина Струмјани (бугарски: Община Струмяни) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е селото Струмјани. Општината има 21 населени места со вкупно население од 5.597 жители (2015).

Географија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта на Општина Струмјани со населените места

Општината има 21 населено место, од кои сите се села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]