Горна Крушица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Горна Крушица е село во Општина Струмјани.


Горна Крушица
Карта
Општина: Општина Струмјани
Население: 82 (13/09/2005)
Поштенски број: 2827
Повикувачки број: -
Надморска височина: 540 м
Географска широчина: 41° 40'
Географска должина: 23° 7'
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Горна Крушица се наоѓа во долината на Струма, на околу 1 км западно од реката, во подножјето на Малешевските планини. На север од селото е Сливница, а на југ - Каменица.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]