Игралишта (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Игралишта
Карта
Општина: Општина Струмјани
Население: -
Поштенски број: 2848
Повикувачки број: -
Надморска височина: 819
Географска широчина: -
Географска должина: -
Веб страница: Нема

Игралишта (од 1956 г. офиц. Игралиште[1], бугарски: Игралище) — село во Општина Струмјани.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николай Мичев, Петър Коледаров. „Речник на селищата и селищните имена в България 1878-1987“, София, 1989.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]