Вељуштец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Вељуштец е село во Општина Струмјани.


Вељуштец
Карта
Општина: Општина Струмјани
Население: 8 (13/09/2005)
Поштенски број: 2849
Повикувачки број: -
Надморска височина: 746 м
Географска широчина: 41° 35
Географска должина: 23° 8'
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]