Монте Карло (патека)

Координати: 43°44′5″N 7°25′14″E / 43.73472° СГШ; 7.42056° ИГД / 43.73472; 7.42056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патека „Монте Карло“
Grand Prix Circuit
МестоМонте Карло, Монако
Часовен појасUTC+01:00
Координати43°44′5″N 7°25′14″E / 43.73472° СГШ; 7.42056° ИГД / 43.73472; 7.42056
Сместивост37,000
Оддел на ФИА1
Главни настаниФормула 1
Голема награда на Монако
Формула 2
Голема награда на Монако
Формула Е
Монако еПри (непарни години)
Патека Монте Карло (2015–)
Должина3.337 км
Кругови19
Најбрз круг1:14.820 (Мексико Серхио Перес, Форс Индија-Mercedes, 2017)
5-та варијанта (2003–2014)
Должина3.340 км
Кругови19
Најбрз круг1:14.439 (Германија Михаел Шумахер, Ферари, 2004)
4-та варијанта (1997–2002)
Должина3.370 км
Кругови25
Најбрз круг1:18.023 (Бразил Рубенс Барикело, Ферари, 2002)
3-та варијанта (1986–1996)
Должина3.328 км
Кругови25
Најбрз круг1:21.076 (Германија Михаел Шумахер, Бенетон-Форд, 1994)
2-ра варијанта (1976–1985)
Должина3.312 км
Кругови23
Најбрз круг1:22.637 (Италија Михаел Алборето, Ферари, 1985)
1-ва варијанта (1973–1975)
Должина3.278 км
Кругови20
Најбрз круг1:27.9 (Шведска Руни Петерсон, Лотус-Форд, 1974)
Оригинална патека (1929–1972)
Должина3.145 км
Кругови14
Најбрз круг1:22.2 (Обединето Кралство Џеки Стјуарт, Тирел-Форд, 1971)
Формула Е (2015–)
Најбрз круг53.822 сек. (Обединето Кралство Сем Бирд, Virgin, 2017)

Патеката Монте Карло — улична патека која се наоѓа на градските улици во Монте Карло и Ла Кондамин околу пристаништето на Кнежевство Монако. Најчесто се нарекува „Монте Карло“, но понекогаш е позната и како „Монако“.

Патеката се користи секоја година за еден викенд во месец мај кога се одржува Големата награда на Монако, дел од календарот на ФИА за Светското првенство во Формула 1, како и Формула 2 и Формула 3000.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата трка се одржала во 1929 година, кога трката ја освоил Вилијам Гровер-Вилијамс со Бугати. Во календарот на Светското првенство во Формула 1, Монако е од првата сезона од 1950 година, а во периодот 1951-1954 не се одржувале натпреварувања. Победникот на првиот натпревар во 1950-тите била аргентинската легенда Хуан Мануел Фанџо со Алфа Ромео. Од 1955 година, натпреварот се одржува секоја година.

Конфигурацијата на била променета 9 пати во текот на годините без да ги наруши нејзините главни одлики. Во последната конфигурација користена од 2003 година, најбрзиот круг бил со време од 1:14.439, постигнат во 2004 година од Михаел Шумахер со Ферари.

Особености[уреди | уреди извор]

Големата награда на Монако на патеката Монте Карло се одржува еднаш годишно во мај, на улиците на кнежевството, и е најпопуларна патека во светот. Најпознатите делови на патеката се свиоците на Фиба и Тунел.

Конкуренцијата е исклучително напната поради близината на бетонските плочи околу патеката. На крајот од трката некои пилоти губат околу 5% од нивната тежина.

Година Пилот Конструктор Статистика
2019  Обединето Кралство Луис Хамилтон Мерцедес Гран При-Мерцедес Статистика
2018  Австралија Марк Вебер Ред Бул-ТАГ Хо́йер Статистика
2017  Германија Себастијан Фетел Ферари Статистика
2016  Обединето Кралство Луис Хамилтон Мерцедес Гран При-Мерцедес Статистика
2015  Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2014  Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2013  Германија Нико Розберг Мерцедес Статистика
2012  Австралија Марк Вебер Ред Бул-Рено Статистика
2011  Германија Себастијан Фетел Ред Бул-Рено Статистика
2010  Обединето Кралство Марк Вебер Ред Бул-Рено Статистика
2009  Обединето Кралство Џејсон Батон Браун-Мерцедес Статистика
2008  Обединето Кралство Луис Хамилтон Мекларен-Мерцедес Статистика
2007  Шпанија Фернандо Алонсо Мекларен-Мерцедес Статистика
2006  Шпанија Фернандо Алонсо Рено Статистика
2005  Финска Кими Райконен Мекларен-Мерцедес Статистика
2004  Италија ЈАрно Трули Рено Статистика
2003  Колумбија Хуан Пабло Монтоја Вилијамс-БМВ Статистика
2002  Обединето Кралство Дејвид Култард Мекларен-Мерцедес Статистика
2001  Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
2000  Обединето Кралство Дејвид Култард Мекларен-Мерцедес Статистика
1999  Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
1998  Финска Мика Хакинен Мекларен-Мерцедес Статистика
1997  Германија Михаел Шумахер Ферари Статистика
1996  Франција Оливие Пани Лижие-Муген-Хонда Статистика
1995  Германија Михаел Шумахер Бенетон-Рено Статистика
1994  Германија Михаел Шумахер Бенетон-Форд Статистика
1993  Бразил Ајртон Сена Мекларен-Форд Статистика
1992  Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1991  Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1990  Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1989  Бразил Ајртон Сена Мекларен-Хонда Статистика
1988  Франција Алан Прост Мекларен-Хонда Статистика
1987  Бразил Ајртон Сена Лотус-Хонда Статистика
1986  Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1985  Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1984  Франција Алан Прост Мекларен-ТАГ-Порше Статистика
1983  Финска Кеке Розберг Вилијамс-Форд Статистика
1982  Италија Рикардо Патрезе Брабам-Форд Статистика
1981  Канада Жил Вилнев Ферари Статистика
1980  Аргентина Карлос Ројтеман Вилијамс-Форд Статистика
1979  ЈАР Џоди Шектор Ферари Статистика
1978  Франција Патрик Депаје Тирел-Форд Статистика
1977  ЈАР Џоди Шектор Волф-Форд Статистика
1976  Австрија Ники Лауда Ферари Статистика
1975  Австрија Ники Лауда Ферари Статистика
1974 Предлошка:Country data Швеција Рони Петерсон Лотус-Форд Статистика
1973  Обединето Кралство Џеки Стјуарт Тирол-Форд Статистика
1972  Франција Жан-Пјер Белтоаз БРМ Статистика
1971  Обединето Кралство Џеки Стјуарт Тирол-Форд Статистика
1970  Австрија Јохен Ринт Лотус-Форд Статистика
1969  Обединето Кралство Грем Хил Лотус-Форд Статистика
1968  Обединето Кралство Грем Хил Лотус-Форд Статистика
1967  Нов Зеланд Денис Халм Брабам-Репко Статистика
1966  Обединето Кралство Џеки Стјуарт БРМ Статистика
1965  Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1964  Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1963  Обединето Кралство Грем Хил БРМ Статистика
1962  Нов Зеланд Брус Мекларен Купер-Клајмакс Статистика
1961  Обединето Кралство Стерлинг Мос Лотус-Клајмакс Статистика
1960  Обединето Кралство Стерлинг Мос Лотус-Клајмакс Статистика
1959  Австралија Џак Брабам Купер-Клајмакс Статистика
1958  Франција Морис Трентинјан Купер-Клајмакс Статистика
1957  Аргентина Хуан Мануел Фанџо Мазерати Статистика
1956  Обединето Кралство Стърлинг Мос Мазерати Статистика
1955  Франција Морис Трентинјан Ферари Статистика
1954 Не се одржува
1953
1952
1951
1950  Аргентина Хуан Мануел Фанџо Алфа Ромео Статистика

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]