БМВ

Од Википедија — слободната енциклопедија

БМВ - (германски: BMW) е германска фирма за производство на моторни возила.

Историја[уреди | уреди извор]

BMW модел 3/15PS (BMW Dixi) од 1930

Организација и менаџмент[уреди | уреди извор]

Производство[уреди | уреди извор]

Во ноември 2016 година, на авто-салонот во Гуангџоу, Кина, „БМВ“ го претставил моделот „БМВ серија 1“, во седан верзија. Моделот бил заснован на платформата за автомобили со преден погон „UKL“, со предна суспензија „макферсон“ и со задна мултилинк суспензија. „БМВ 1“ имал димензии од 4.456 мм (должина), 1.803 мм (широчина) и 1.446 мм (висина), а меѓуоскиното растојание изнесувало 2.670 мм. Првично, производството на овој модел било остварено како заедничко вложување на „БМВ“ и „Брилијанс“ при што моделот се нудел само на кинескиот пазар.[1]

Финансиски показатели[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „БМВ серија 1 дебитира во Кина“, Утрински весник, година XVII, број 5239, вторник, 22 ноември 2016, стр. 20.