Микаел Мандрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Микаел Мандрон
Лични податоци
Роден на 11 октомври 1994 (1994-10-11) (27 г.)
Роден во Франција
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Флитвуд Таун Флитвуд Таун
Број 34
Младинска кариера
Булоњ-Биланкор
Сандерленд
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013- Сандерленд 2 (0)
2014-Флитвуд Таун (позајмен) 9 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Микаел Мандрон (роден на 11 октомври 1994) — француски фудбалер, напаѓач, кој во моментов игра за Флитвуд Таун како позајмен од Сандерленд.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

По некое време играње за клубови од пониските лиги во Франција, тој му се приклучил на Сандерленд во 2011 година, на возраст од 16 години. По повредата на Стивен Флечер, тој бил повикан на тренинг со првиот тим. На 30 март 2013, тој бил неискористена замена во натпреварот против Манчестер Јунајтед. На 29 април 2013, тој го направил своето професионално деби против Астон Вила влегувајќи во игра во 85-тата минута како замена за Дани Греам во поразот со 6-1. Кога Мандрон се појавил на теренот можел да направи деби од соништата бидејќи бил близу да постигне гол, но ударот на тинајџерот завршил во рацете на голманот. Во последното коло од сезоната 2012-13 од Премиер лигата, Мандрон направил уште еден настап за првиот тим на Сандерленд влегувајќи повторно како замена во поразот со 1-0 од Тотенхем.

На 6 јануари 2014, Мандрон бил позајмен на Флитвуд Таун до крајот на сезоната.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]