Ли Катермол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ли Катермол
Lee Cattermole
Лични податоци
Роден на 21 март 1988(1988-03-21)(36 г.)
Роден во Стоктон-он-Тис, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 6
Младинска кариера
Мидлсбро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Мидлсбро 69 (3)
2006–2009 Виган 33 (1)
2009– Сандерленд 104 (2)
Репрезентација
2007-2010 Англија 21 16 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Ли Катермол(англиски: Lee Cattermole) — англиски фудбалер играч од средниот ред на Сандерленд. Тој моментално е и капитен на својот тим.

Кариера[уреди | уреди извор]

Мидлсбро[уреди | уреди извор]

Кетермол дебитирал во Премиер лигата за Мидлсбро против Њукасл Јунајтед на само 17 години во ремито 2-2. Веднаш по натпреварот бил избран за човек на мечот.

Виган[уреди | уреди извор]

Во јули 2008 Катермол потпиша за тимот на Виган на 3 години за 3.5 милиони фунти. Својот прв гол за новиот тим го постигнал на натпреварот против Блекбурн Роверс во победата од 3-0.

Сандерленд[уреди | уреди извор]

Во август 2009 по само една сезона помината во тимот на латикс, Катермол решил да замине од тимот и да му се приклучи на својот довчерашен менаџер Стив Брус во Сандерленд. Тој го добива дресот со број 6. Своето деби го имал против Болтон во победата од 1:0, а по завршувањето на натпреварот тој бил избран за човек на мечот од навивачите на Сандерленд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]