Дидје Ибрагим Н'Донг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дидје Н'Донг
Лични податоци
Роден на 17 јуни 1994 (1994-06-17) (28 г.)
Роден во Ламбарене, Габон
Држава Габон Габон
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Дижон Дижон
Број 22
Младинска кариера
Лорјан Лорјан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011-2015 КС Сфаксен КС Сфаксен 40 (2)
2015-2016 Лорјан Лорјан 48 (2)
2016-2018 Сандерленд Сандерленд 49 (1)
2018Вотфорд Вотфорд 0 (0)
2018-2019 Генгамп Генгамп 12 (0)
2019- Дижон Дижон 0 (0)
Репрезентација
2013 Габон Габон 20 6 (0)
2015- Габон Габон 20 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16 јануари 2012

Дидје Ибрагим Н'Донггабонски фудбалер, играч од средниот ред на Дижон и на габонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

КС Сфаксен[уреди | уреди извор]

Роден во Ламбарене, Западен Габон, Н'Донг се преселил во Тунис на многу рана возраст, каде што го ја започнал својата професионална фудбалска кариера играјќи за КС Сфаксен во туниското првенство. Своето професионално деби го направил во сезоната 2011-2012 под водство на тренерот Набил Куки, играјќи како стартер 80 минути во натпревар против Каируан на 26 септември 2012.[1]

Иако тоа бил неговиот единствен настап за сезоната, во текот на следната тој играл многу повеќе под водство на тренерот Руд Крол. Тој бил стартер во 12 од 14 натпревари во лигата (пропуштајќи ги останатите два поради суспензија по заработениот црвен картон во натпреварот од шестото коло против Гафса) и во сите 6 во плејофот постигнувајќи еден гол на 14 април 2014 во победата со 2-0 на гостувањето против Стад Тунисиен и помагајќи му на СФаксен да ја освои осмата титулата во историјата на клубот.[2]

Лорјан[уреди | уреди извор]

На 3 јануари 2015, Н'Донг потпишал 4 и пол годишен договор со францускиот прволигаш Лорјан.[3] Своето деби го имал на 7 февруари 2015 во победата со 3-1 на гости кај Рем, влегувајќи од клупата за резерви на местото на Рафидин Абдула во 70-тата минута од натпреварот.[4] Својата прва полусезона во Европа ја завршил со 12 настапи сите во француското првенство.

Следната сезона бил постојан стартер за Лорјан започнувајќи во 34 натпревари. Својот прв погодок за клубот го постигнал на 20 септември 2015 во победата со 3-2 на гостувањето кај Монако во Лига 1 со прекрасен удар од преку 25 метри далечина.[5] На 7 ноември 2015 тој бил стрелец и во победата над Троја со 4-1 на Стад ду Мустуар.

Сандерленд[уреди | уреди извор]

На 31 август 2016, тој потпишал перманентен петгодишен договор со Сандерленд, за сума од 13.6 милиони фунти.[6] Со тоа станал најскапиот трансфер на црните мачки во историјата на клубот.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Дебитирал за габонската репрезентација во на 14 ноември 2012 година, во пријателски натпревар против Португалија кој завршил 2-2. Играл на Африканскиот куп на нациите во 2015 и 2017.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Габон
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
14-11-2012 Либрвил Габон Габон 2 – 2 Португалија Португалија Пријателска - влегол во игра 90'
10-01-2013 Вакра Тунис Тунис 1 – 1 Габон Габон Пријателска - добил жолт картон во 63-тата минута 63' заменет 83'
08-06-2013 Либрвил Габон Габон 0 – 0 Конго Конго Квал. за СП 2014 - добил жолт картон во 32-рата минута 32' заменет 83'
15-06-2013 Либрвил Габон Габон 4 – 1 Нигер Нигер Квал. за СП 2014 -
07-09-2013 Уагадугу Буркина Фасо Буркина Фасо 1 – 0 Габон Габон Квал. за СП 2014 -
06-09-2014 Либрвил Габон Габон 1 – 0 Ангола Ангола Квал. за АКН 2015 -
10-09-2014 Масеру Лесото Лесото 1 – 1 Габон Габон Квал. за АКН 2015 -
11-10-2014 Либрвил Габон Габон 2 – 0 Буркина Фасо Буркина Фасо Квал. за АКН 2015 -
15-10-2014 Уагадугу Буркина Фасо Буркина Фасо 1 – 1 Габон Габон Квал. за АКН 2015 -
15-11-2014 Луанда Ангола Ангола 1 – 1 Габон Габон Квал. за АКН 2015 - добил жолт картон во 49-тата минута 49'
19-11-2014 Либрвил Габон Габон 4 – 2 Лесото Лесото Квал. за АКН 2015 -
17-01-2015 Бата Буркина Фасо Буркина Фасо 0 – 2 Габон Габон Африкански куп на нации 2015 - Прва фаза - добил жолт картон во 39-тата минута 39'заменет 63'
21-01-2015 Бата Габон Габон 0 – 1 Конго Конго Африкански куп на нации 2015 - Прва фаза - заменет 56'
25-01-2015 Бата Габон Габон 0 – 2 Екваторска Гвинеја Екваторска Гвинеја Африкански куп на нации 2015 - Прва фаза - влегол во игра 69'
30-03-2015 Либрвил Габон Габон 0 – 0 Белорусија Белорусија Пријателска -
11-11-2015 Мапуто Мозамбик Мозамбик 1 – 0 Габон Габон Квал. за СП 2018 -
14-11-2015 Либрвил Габон Габон 1 – 0
(4 – 3 пен.)
Мозамбик Мозамбик Квал. за СП 2018 -
25-3-2016 Франсвил Габон Габон 2 – 1 Сиера Леоне Сиера Леоне Пријателска -
8-10-2016 Франсвил Габон Габон 0 – 0 Мароко Мароко Квал. за СП 2018 - заменет 76'
14-01-2017 Либрвил Габон Габон 1 – 1 Гвинеја-Бисао Гвинеја-Бисао Африкански куп на нации 2017 - Прва фаза -
Вкупно Настапи 20 Голови 0

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана на 15 јануари 2017.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2011-2012 Тунис Сфаксен Л1 1 0 КT 0 0 - - - - - - 1 0
2012-2013 Л1 12+6[7] 1+0 КТ 0 0 - - - - - - 18 1
2013-2014 Л1 16 1 КТ 8 1 ЛШ 8 0 КС 0 0 32 2
2014-2015 јан. Л1 5 0 КТ 0 0 - - - - - - 5 0
Вкупно Сфаксен 40 2 8 1 8 0 0 0 56 3
јан. 2014-2015 Франција Лорјан Л1 12 0 КФ+ЛКФ 0+0 0+0 - - - - - - 12 0
2015-2016 Л1 34 2 КФ+ЛКФ 5+1 0+0 - - - - - - 40 2
авг. 2016 Л1 2 0 КФ+ЛКФ 0+0 0+0 - - - - - - 2 0
Вкупно Лорјан 48 2 6 0 - - - - 54 2
2016-2017 Англија Сандерленд ПЛ 16 0 ФА+ЛК 0+2 0+0 - - - - - - - -
Вкупно во кариерата 104 4 16 1 8 0 0 0 128 5

Титули[уреди | уреди извор]

Тунис КС Сфаксен[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „LiveTicker: JS Kairouan - Club Sportif Sfaxien“. Worldfootball.net. Посетено на 2013-06-25.
  2. „Didier Ibrahim Ndong champion de Tunisie avec le CS Sfaxien“. Les Panthernautes. Архивирано од изворникот на 2015-09-30. Посетено на 2013-06-22.
  3. http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/30666857
  4. Stade Reims - FC Lorient 1-3
  5. Голот на Н'Донг против Монако на youtube
  6. http://www.skysports.com/football/news/11695/10559098/sunderland-close-on-didier-ndong-john-ruddy-steven-naismith-and-yann-mvila
  7. 6 настапи во плејофот

Надворешни врски[уреди | уреди извор]