Прејди на содржината

Легната гола жена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Легната гола жена
француски: Femme nue couchée
Творец Гистав Курбе
Година 1862
Димензии 75 см × 97 см
Место Приватна збирка

Легната гола жена (француски: Femme nue couchée) ― слика од 1862 година на францускиот реалист сликар Гистав Курбе (1819–1877). На него е прикажана млада темнокоса жена која лежи на каучот, облечена само во еден пар чевли и чорапи. Зад неа, делумно повлечените црвени завеси откриваат облачно небо видено низ затворен прозорец. Делото е веројатно под влијание на делото Гола маха на Гоја.

Сликата првично била во сопственост на Александр Бертје, а подоцна и на Марцел Немеш. Во 1913 година била купена од унгарскиот собирач Ференц Хатвани. Некогаш тој насликал копија од сликата и како практична шега ја испратил да биде изложена како оригинал на една белградска изложба[1] на француско сликарство во 1939 година[2] Заедно со остатокот од збирката на Хатвани, сликата била ограбена од трезор на банка во Будимпешта за време на советското освојување на градот во Втората светска војна во 1945 година. Откако накратко била видена закачена на церадата на едно советско воено возило на ридот кај замокот Буда,[1] сликата се чини дека исчезнала без трага.

Повторно се појавила во 2000 и 2003 година, кога била понудена на продажба прво на Музејот за ликовни уметности во Будимпешта, а потоа и на Комисијата за ликовен повраток од еден Словак кој тврдел дека е продавач на старини, но кој им се јави на своите соговорници да бидат вклучени во словачкиот организиран криминал.[1] Продавачот изготвил заклетва, оценета за веродостојна од страна на Комисијата, во која се наведува дека сликата ја дале советските војници на лекар од село во близина на Братислава во замена за неговиот медицински третман на ранет војник. [1][3] Увидот на пукнатините на сликата утврдил дека сликата е навистина оригинал, а не копија од Хатвани.

По пет години преговори, вмешаност на Интерпол и дипломатски расправии меѓу властите на Соединетите Држави и Словачка, Комисијата успеала да ја добие сликата за наследниците на Хатвани во замена за награда од 300.000 долари.[1] Таа била прикажана на јавноста за прв пат од 1930-тите на изложбата за Курбе во 2007 година во Големиот дворец во Париз. Сликата била продадена на наддавање на 9 ноември 2015 година за 15,3 милиони долари, четири пати повеќе од претходниот рекорд на наддавање за слика од Курбе.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Akinsha (2008)
  2. "Vreme", Belgrade, April 29 1939 (Serbian)
  3. Lichfield (2007)
  4. AFP (10 ноември 2015). „Chinese billionaire buys Modigliani painting 'Nu Couche' for world record US$170.4 million“. The South China Morning Post. Посетено на 10 јануари 2023.

Дополнителна книжевност[уреди | уреди извор]