Жена во брановите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жена во брановите
француски: La Femme à la vague
Делото
Творец Гистав Курбе
Година 1868
Димензии 65.4 см × 54 см
Место Метрополитен, Њујорк

Жена во брановите (француски: La Femme à la vague) ― слика на Гистав Курбе од 1868 година, сега во Музејот на уметност Метрополитен во Њујорк.[1][2]

Сликата е забележлива по вистинитите тонови на месото и трагата на влакната од пазувите.

Делото е поставено во галеријата 811 на музејот Метрополитен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Woman in the Waves“. Metropolitan Museum of Art. Посетено на 10 јануари 2023.
  2. „Femme à la vague“. Архивирано од изворникот на 2020-09-30. Посетено на 2023-01-10.