Прејди на содржината

Портрет на Пол Шенавар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Пол Шенавар (1869) од Гистав Курбе.

Портрет на Пол Шенаварпортрет со масло на платно од 1869 година на Гистав Курбе, на кој е прикажан неговиот пријател и колега уметник Пол Шенавар на возраст од 62 години. Веројатно е насликана во Минхен за време на изложбата на Шенавар на Божествената трагедија, која тој ја створил за Пантеон, но која имал тешкотии. Портретот сега е во Музејот на ликовни уметности во Лион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Patrice Béghain, Inconnues célèbres. Regards sur trente portraits du musée des Beaux-Arts de Lyon, Stéphane Bachès, стр. 123-124 (француски)