Прејди на содржината

Рибарски брод (Гистав Курбе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибарски брод
Творец Гистав Курбе
Година 1865
Материјал Масло на платно
Димензии 64.8 см × 81.3 см
Место Метрополитен, Њујорк

Рибарски бродслика од 1865 година на францускиот сликар Гистав Курбе. Изработена во масло на платно, сликата прикажува рибарски брод на плажа на француското крајбрежје во близина на Трувил. Моментално се наоѓа во збирката на Музејот на уметност Метрополитен, во Њујорк.

Делото било едно од низата од 35 слики во масло што Курбе ги направил брзо едноподруго во текот на есента 1865 година. За разлика од многу други морски слики од тоа време, чамецот е средина одлика на композицијата наместо помал елемент. Рибарски брод било првото дело на Курбе кое влегло во збирката на Метрополитен кога било купено во 1899 година.[1]

  1. „The Fishing Boat“. www.metmuseum.org. Посетено на 10 јануари 2023.