Прејди на содржината

Мирно море (Гистав Курбе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирно море
Творец Гистав Курбе
Година 1869
Материјал Масло на платно
Димензии 59.7 см × 73 см
Место Метрополитен, Њујорк

Мирно мореслика на Гистав Курбе од 1869 година. Изработен во масло на платно, морскиот пејзаж прикажува плажа на брегот на Нормандија, која се протега пред Ламанш. Сликата се наоѓа во збирката на Музејот на уметност Метрополитен, во Њујорк.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Calm Sea“. www.metmuseum.org. Посетено на 10 јануари 2023.