Кујавско-поморско војводство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кујавско-поморско војводство
 
POL województwo kujawsko-pomorskie flag.svg

Знаме
 
POL województwo kujawsko-pomorskie COA.svg

Грб
Kujawsko pomorskie location map.PNG
Држава  Полска
Внатрешна поделба 23 окрузи
Војвода Ева Мес
Маршал Пиoтр Цалбецки
Основање 1999
Површина 17 971,34 km²
Службен јазик полски
Демографија 2 069 575 ж.
Густина 115,06 ж./km²
Временска зона UTC+1, UTC+2
Главен град Бидгошч, Торун
Портал Portal.svg Полска
Information icon.svg

Кујавско-поморското војводство (полски: Województwo kujawsko-pomorskie) е војводство во Централна Полска. Зафаќа површина од 17 971,69 км2. Во војводството се наоѓаат два поглавни града: Бидгошч и Торуњ.

Важни градови[уреди | уреди извор]

Aдминистративна поделба[уреди | уреди извор]

Кујавско-поморско војводство

Административно, војводството е поделено на 23 окрузи, кои пак се поделени на 144 општини.