Космос-925

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-925
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 7 јули 1977
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1993
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 94,4 минути
Апоапсида 498 км
Периапсида 483 км
Меѓународна ознака 1977-061A

Космос-925 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 7 јули 1977. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 2500 килограми. Космос-925 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 498 km, а најмалото на 483 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]