Космос-917

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-917
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 16 јуни 1977
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,9 °
Орбитален период 717,6 минути
Апоапсида 9725 км
Периапсида 620 км
Меѓународна ознака 1977-047A

Космос-917 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 јуни 1977. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1250 килограми. Космос-917 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9725 km, а најмалото на 620 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]