Космос-972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-972
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 27 декември 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 75,8 °
Орбитален период 103,7 минути
Апоапсида 1159 км
Периапсида 712 км
Меѓународна ознака 1977-123A

Космос-972 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 декември 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-972 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 103,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 75,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1159 км, а најмалото на 712.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]