Космос-921

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-921
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 24 јуни 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 75,8 °
Орбитален период 97,3 минути
Апоапсида 666 км
Периапсида 598 км
Меѓународна ознака 1977-055A

Космос-921 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 24 јуни 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-921 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 97,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 75,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 666 км, а најмалото на 598.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]