Космос-906

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-906
Датум на лансирање 27 април 1977
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1980
Орбитален наклон 50,6 °
Орбитален период 94,3 минути
Апоапсида 513 км
Периапсида 463 км
Меѓународна ознака 1977-031A

Космос-906 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 27 април 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 50,6°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 513 км, а најмалото на 463.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]