Прејди на содржината

Космос-961

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-961
Датум на лансирање 26 октомври 1977
Носечка ракета Р-36 или РТ-2 (8К67, НАТО ознака SS-9 Scarp или 8К98, НАТО SS-13 Savage), кој претставува повеќестепена ракета
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 66,4 °
Орбитален период 101,8 минути
Апоапсида 1421 км
Периапсида 269 км
Меѓународна ознака 1977-104A

Космос-961 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 26 октомври 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 101,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 66,4°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1421 км, а најмалото на 269.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]