Космос-956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-956
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 23 септември 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1982
Орбитален наклон 75,8 °
Орбитален период 96,8 минути
Апоапсида 861 км
Периапсида 352 км
Меѓународна ознака 1977-095A

Космос-956 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 23 септември 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-956 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 75,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 861 км, а најмалото на 352.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]