Космос-909

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-909
Датум на лансирање 19 мај 1977
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,8 °
Орбитален период 117,0 минути
Апоапсида 2106 км
Периапсида 990 км
Меѓународна ознака 1977-036A

Космос-909 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 19 мај 1977 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 117,0 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,8°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 2106 км, а најмалото на 990.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]