Прејди на содржината

Конор МекЕлени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Конор МекЕлени
Conor McAleny
Лични податоци
Роден на 12 август 1992(1992-08-12)(31 г.)
Роден во Вистон, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Евертон Евертон
Број 35
Младинска кариера
Евертон
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011– Евертон 2 (0)
2012Сканторп (позајмен) 3 (0)
2013Брентфорд (позајмен) 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 30 ноември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 30 ноември 2011

Конор МекЕлени (англиски: Conor McAleny, роден на 12 август 1992 во Ливерпул) — англиски фудбалер, напаѓач на Евертон.

Кариера[уреди | уреди извор]

МекЕлени дојде во Евертон кога имаше само 11-години.Тој играл во генерацијата на карамелите за играчи до 18 години како и за резервистите.Поради многуте повредени играчи во тимот првиот повик за првиот тим на Евертон од менаџерот Дејвид Мојес МекЕлени го имаше за мечот против Астон Вила на 2 април 2011.Тој беше на клупата за тој двобој заедно со својте соиграчи од резервниот тим Адам Форшо и Аристот Нсиала ,но ниту еден од нив не доби шанса да влезе во игра.Тој беше неискористена замена и во следното коло против Вулверхемптон Вондерерс.

Во јуни 2011 МекЕлени потпиша нов едногодишен договор.

Своето деби за првиот тим на Евертон го направи на 10 декември 2011 на гостувањето кај Арсенал кога во игра се појави како замена за капитенот Фил Невил во 76-тата минута. Тој влезе како резерва и во следното коло заменувајќи го Луј Саа во ремито 1-1 со Норич, со што го направи својот прв настап пред домашната публика на Гудисон Парк.

На 23 март 2012 тој беше даден на заем на тимот од Лига Еден, Сканторп Јунајтед до крајот на сезоната 2011-2012. Следниот ден тој го направил своето деби во натпреварот без голови против Нотс Каунти.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]