Прејди на содржината

Конор Викам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Конор Викам
Лични податоци
Роден на 31 март 1993(1993-03-31)(31 г.)
Роден во Херефорд, Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 10
Младинска кариера
Рединг Рединг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009–2011 Ипсвич Таун Ипсвич Таун 65 (13)
2011– Сандерленд Сандерленд 11 (1)
Репрезентација
2007-2010 Англија Англија 21 5 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Конор Викам(англиски: Connor Wickham) — англиски фудбалер кој моментно игра за екипата на Сандерленд во Премиер лигата.

Тој пред тоа играл за младите каѕегории на Рединг и Ипсвич Таун.На Европското првенство за играчи до 17 години 2010 година тој го постигнал победеносниот гол за Англија во финалето.

Рани години[уреди | уреди извор]

Викам е роден во Херефорд. Тој започнал да тренира во фудбалскиот клуб Рединг на само 4 години. Неговиот татко е од Северна Ирска.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Ипсвич[уреди | уреди извор]

Тој дебитирал за Ипсвич Таун на само 16 години и 11 дена.Во поразот дома на неговиот тим од Донкастер Роверс со 3-1, тој се појави како резерва во 66-тата минута на местото на Величе Шумуликоски.Со тоа влезе во историјата на Ипсвич како најмлад фудбалер кој заиграл за овој клуб.

Сандерленд[уреди | уреди извор]

На 29 јуни Викам го напушти Ипсвич Таун и потпиша за Премиер лигашот Сандерленд за сума од 9 милиони фунти.Своето деби во Премиер лигата во дресот на Сандерленд го имаше во второто коло од сезоната 2011-2012 против Њукасл Јунајтед во популарното Tyne-Wear дерби.

Статистика на кариерата[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Лига Чемпионшип ФА Куп Лига Куп ФЛТ Плеј-оф Вкупно Дисциплина
Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови A yellow card A red card
2008–09 Ипсвич Таун Чемпионшип 2 0 0 0 0 0 2 0 0 0
2009–10 26 4 1 0 2 2 29 6 4 0
2010–11 37 9 1 0 3 0 41 9 5 0
Ипсвич вкупно 65 13 2 0 5 2 0 0 0 0 72 15 9 0
2011–12 Сандерленд Премиер лига 11 1 0 0 1 0 12 1 0 0
Сандерленд вкупно 11 1 0 0 1 0 0 0 0 0 12 1 0 0
Во карирата вкупно 76 14 2 0 6 2 0 0 0 0 84 16 9 0

од 10 јануари

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Англиска фудбалска репрезентација до 17 години[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]