Илеш Шпиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Илеш Шпиц
Лични информации
Целосно име Илеш Шпиц
Датум на раѓање 2 февруари 1902
Место на раѓање Будимпешта, Австроунгарија
Датум на починување 1 октомври 1961(1961-10-01) (возр. 59)
Место на починување Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Положба напаѓач
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1916–1927 ФК Немзет 79 (32)
1928–1932 ФК Ујпешт 87 (57)
1932–1933 Хунгарија 6 (2)
1935 ФК Санкт Гален
1936 ФК Цирих
Меѓународна кариера
1925–1931 Унгарија 6 (3)
Тренерска кариера
1937–1939 Хајдик Сплит
1939–1941 ФК Граѓански Скопје
1941–1946 ФК Македонија Скопје
1946 СР Македонија
1946–1951 Партизан
1953 Партизан
1954–1955 Партизан
1955–1957 Раднички Белград
1958–1960 Партизан
1960–1961 Вардар Скопје
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Илеш Шпиц (2 февруари 1919 во Будимпешта1 октомври 1961 во Скопје) — унгарски фудбалер и фудбалски тренер со еврејско потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Бил дојден во Скопје од ФК „Хајдук“ од Сплит за тренер на ФК „Граѓански“ во 1938 година, кој под неготово стручно раководство станал прволигаш во сезоната 1938-1939. Бил тренер и на СК „Македонија“ од Скопје во периодот 1941-1944, член на Елитната дивизија на Бугарија. Окупаторските власти се обиделе да го интернираат во логор на смртта во 1942 година, но поради силниот отпор на јавноста и енергичното залагање од Управата на Клубот, бил симнат од возот кај Врање и вратен во Скопје. По Ослободувањето го тренирал ФК „Партизан“ од Белград и ФК „Вардар“ од Скопје.

Умрел во Скопје покрај фудбалскиот тренер, непосредно по натпреварот на ФК „Вардар“ против ОФК „Белград“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „„Шпилје"“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1660. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]