Прејди на содржината

Залфелдер Хее

Координати: 50°37′51″N 11°15′35″E / 50.63083° СГШ; 11.25972° ИГД / 50.63083; 11.25972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Залфелдер Хее
Место во Залфелд
Залфелдер Хее во рамките на Германија
Залфелдер Хее
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Залфелд
Место единици 13
Основни податоци
Површина 63,87 км2
Надм. височина 570 м
Население 2.900  (30 јуни 2018)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07422
Повик. бр. 036736, 036741
Портал www.saalfelder-hoehe.de
Координати 50°37′51″N 11°15′35″E / 50.63083° СГШ; 11.25972° ИГД / 50.63083; 11.25972

Залфелдер Хее (германски: Saalfelder Höhe) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 6 јули 2018 година претставува дел од градот Залфелд.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа на средина помеѓу Залфелд и самата Тириншка Шума на височина помеѓу 220 и 700 метри.

Nachbarorte[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Бад Бланкенбург, Рудолштат, Залфелд, Каулсдорф, Пробсцела, Рајхмансдорф, Мојра, Витгендорф, Дешниц и Шварцбург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Залфелдер Хее се состои од следниве единици:

 • Бернсдорф
 • Буркерсдорф
 • Дитерсдорф
 • Дитрихсхите со Биркенхајде (од 1 јануари 1957 г.) и Браунсдорф (од 1 јули 1950 г.)
 • Ојба
 • Клајнгешвенда кај Арнсгеројт со Хоенајхе
 • Лозиц-Јемихен (обете места биле споени на 1 јануари 1960 г.)
 • Решвиц со Кнобелсдорф (од 1 септември 1965 г.)
 • Унтервирбах
 • Фолкмансдорф
 • Викерсдорф
 • Витмансгеројт
 • Вицендорф

Надворешни врски[уреди | уреди извор]