Рајхмансдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајхмансдорф
Место во Залфелд
Црквата во Рајхмансдорф
Црквата во Рајхмансдорф
Грб на Рајхмансдорф
Рајхмансдорф во рамките на Германија
Рајхмансдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Залфелд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 19,99 км2
Надм. височина 710 м
Население 767  (31 декември 2017)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98739
Повик. бр. 036701
Координати 50°32′53″N 11°15′36″E / 50.54806° СГШ; 11.26000° ИГД / 50.54806; 11.26000Координати: 50°32′53″N 11°15′36″E / 50.54806° СГШ; 11.26000° ИГД / 50.54806; 11.26000

Рајхмансдорф (германски: Reichmannsdorf) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Залфелд.

Географија[уреди | уреди извор]

Рајхмансдорф се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Рајхмансдорф припаѓале и местата Геселсдорф и Шлагетал.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]