Витгендорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Витгендорф
Витгендорф (Тирингија) is located in Германија
Витгендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општ. заед. Митлерес Шварцатал
Градоначалник Франк Бил
Основни податоци
Површина 3,39 км2
Надм. височина 560 м
Население 210  (31 декември 2006)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07318
Повик. бр. 036736
Местоположба на Витгендорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°36′11″N 11°14′36″E / 50.60306° СГШ; 11.24333° ИГД / 50.60306; 11.24333Координати: 50°36′11″N 11°14′36″E / 50.60306° СГШ; 11.24333° ИГД / 50.60306; 11.24333

Витгендорф (германски: Wittgendorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]