Заловски мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заловски мост
Γέφυρα Καγκέλια
Γεφύρι Καγγέλια.jpg
Поглед на мостот
Координати39°58′13.7″N 21°18′43.8″E / 39.970472° СГШ; 21.312167° ИГД / 39.970472; 21.312167Координати: 39°58′13.7″N 21°18′43.8″E / 39.970472° СГШ; 21.312167° ИГД / 39.970472; 21.312167
ПреминуваВенетик
МестоЗалово, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенПортички мост
СледенАзиз-агин мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен, бетон
Вкуп. должина40,5 м
Ширина2,8 м
Висина10,3 м
Распони2
Историја
ЗавршенXVIII - XIX век
Местоположба

Заловски мост (грчки: Γέφυρα Καγκέλια, Γεφύρι Καστανιάς, Γεφύρι του Τρικώμου) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1][2]

Мостот се наоѓа на 3 км јужно од гребенското селото Залово и ја преминува реката Венетик. Се наоѓа на стариот пат кој ги поврзува селата Лабаница и Монахит со градот Гребен. Има два парапета и има вкупна должина од 40,5 м, ширина од 2,80 м и висина од 10,3 м. Негов градител е мајсторот Стерјос Лазос од с. Чирак, но датумот на изградба е непознат. Северниот (помал) лак се друшил во 1914 г. и бил обновен со средства на попот Тасулас Анагносту Апостолидис од Залово. Во 1989 г. истиот е зајакнат со бетон. Познат е на грчки како Канкелија (во предод: „огради“), поради високите камени парапети. Се смета дека е постар од подолниот Азиз-агин мост на истата река, кој е подигнат во 1727 г.[3][4][5]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών (PDF) (грчки). Κοζάνη: Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας. Νοέμβριος 2017. стр. 11. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  2. „Γεφύρι Καγκέλια“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019.
  3. „Γεφύρι Καγκέλια (Τρικώμου)“. Περιφερειακή Ενότητα Γρεβενών. Посетено на 25 март 2013.[мртва врска]
  4. „Γέφυρα Καγκέλια (Γεφύρι Καστανιάς)“. Τρίκωμο (Zάλοβο) Γρεβενών. 11 декември 2011. Посетено на 25 март 2013.
  5. „Γεφύρι Καγκέλια (Τρικώμου)“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  6. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 20 јануари 2015.