Стамбеков мост

Координати: 39°54′5.7″N 21°16′7.6″E / 39.901583° СГШ; 21.268778° ИГД / 39.901583; 21.268778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стамбеков мост
Γεφύρι Σταμπέκη
Координати39°54′5.7″N 21°16′7.6″E / 39.901583° СГШ; 21.268778° ИГД / 39.901583; 21.268778
МестоТурија, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина24,8 м
Ширина2,2 м
Висина6,1 (5,1 + 1) м (лак) - 2 м (помошни отвори)
Најдолг распон12 м (лак) - 2,1 м (помошни отвори)
Распони1
Историја
Завршено. 1850
Местоположба
Карта

Стамбеков мост (грчки: Γεφύρι Σταμπέκη) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Мостот преминува притока на реката Венетик, близу до нејзините извори, северозападно од гребенското село Тирија. Изграден е околу 1850 г. Ја поврзува Турија со мечовското село Милија во Епир. Наполно е реставриран во 2006 г. Од старите слики се гледа дека во минатото мостот имал парапети и аркади.[2]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι Του Σταμπέκη“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019.
  2. ΜΠΑΤΑΚΟΙΑΣ, ΣΤΕΡΓΙΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΖΟΒΙΤΗΣ, ΕΛΕΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΠΑΥΛΙΔΟΥ (2012–13). Γρεβενά-Μικρολίβαδο (PDF) (грчки). стр. 4–5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-02. Посетено на 1 мај 2014. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)CS1-одржување: датумски формат (link)
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.