Прејди на содржината

Тистенски мост

Координати: 40°2′18.6″N 21°17′20.4″E / 40.038500° СГШ; 21.289000° ИГД / 40.038500; 21.289000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тистенски мост
Γεφύρι Ζιάκα
Поглед на мостот
Координати40°2′18.6″N 21°17′20.4″E / 40.038500° СГШ; 21.289000° ИГД / 40.038500; 21.289000
ПреминуваВелонија
МестоТиста, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенДелвински мост
СледенКацојанев мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина40 м
Ширина3,1 м
Висина7,5 м
Распони2
Историја
Завршенкрај на XIX век
Местоположба
Карта

Тистенски мост (грчки: Γεφύρι Ζιάκα) или Турски мост (Τουρκογέφυρο) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Мостот ја преминува реката Велонија, лева притока на Венетик. Се наоѓа на 3 км североисточно од гребенското село Тиста и го поврзува со селата Мавран и Мавронорес на источните возвишенија на Пинд. Изграден е на крајот од XIX век. Има два лака, од кои поголемиот има распон од 7,5 м. Вкупната должина на мостот изнесува 40 м, а широк е 3,1 м.[2]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι Του Ζιάκα“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 6 ноември 2019.
  2. „Γεφύρι Ζιάκα (Τουρκογέφυρο)“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.