Прејди на содржината

Кацојанев мост

Координати: 40°1′3.1″N 21°17′58.7″E / 40.017528° СГШ; 21.299639° ИГД / 40.017528; 21.299639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кацојанев мост
Γεφύρι Κατσογιάννη
Координати40°1′3.1″N 21°17′58.7″E / 40.017528° СГШ; 21.299639° ИГД / 40.017528; 21.299639
ПреминуваВелонија
МестоТиста, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенТистенски мост
СледенЉатички мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина50 м
Ширина2,6 м
Висина7 м
Распони2
Историја
Завршен1800 - 1820
Местоположба
Карта

Кацојанев мост (грчки: Γεφύρι Κατσογιάννη), Милосов мост (Γεφύρι Μύλου) или Светиатанасиев мост (Γεφύρι του Αγίου Αθανασίου) — стар камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1][2]

Мостот ја преминува реката Велониja, лева притока на Венетик. Се наоѓа на 2,5 км югоизточно од гребенското село Тиста и го поврзува со селата Мавран и Палеохор на источните возвишенија на Пинд. Со блискиот Љатички мост опслужува речиси иста маршрута. Наречен е по извесен Кацојанис, кој имал воденица по патот. Изграден е на почетокот на XIX век. Имал три лака, од кои средниот со висина од 7 м, а јужниот е уништен и заменет со армиранобетонска консрукција. Вкупната изворна должина на мостот изнесувала околу 50 м, со ширина од 2,6 м.[3][4][5] Денес зачуваниот дел е долг 38 м и широк 2,60 м.[6]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών (PDF) (грчки). Κοζάνη: Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας. Νοέμβριος 2017. стр. 19. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  2. „Γεφύρι Του Κατσογιάννη ή Μύλου“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019.
  3. „Γεφύρια Στις Πορτίτσες,και στου Κατσουγιάννη“. Διαβάτης της Ζωής. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 1 мај 2014.
  4. „Γεφύρι Κατσογιάννη (Σπηλαίου ή Μύλου)“. Περιφερειακή Ενότητα Γρεβενών. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 2022-03-30.
  5. „Γεφύρι Κατσογιάννη (Σπηλαίου ή Μύλου)“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  6. „Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών“ (PDF) (грчки). Κοζάνη: Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας. Νοέμβριος 2017: 20. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Наводот journal бара |journal= (help); Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)
  7. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.