Спанов мост

Координати: 39°59′14.8″N 21°22′57.6″E / 39.987444° СГШ; 21.382667° ИГД / 39.987444; 21.382667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Спанов мост
Γέφυρα Σπανού
Координати39°59′14.8″N 21°22′57.6″E / 39.987444° СГШ; 21.382667° ИГД / 39.987444; 21.382667
ПреминуваВенетик
МестоКозмат, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенАзиз-агин мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина85 м
Ширина3,6 м
Најдолг распон10,4 м
Распони5
Историја
Завршен1797
Местоположба
Карта

Спанов мост (грчки: Γέφυρα Σπανού) или Мост на Ќосе Мустафа-паша — стар османлиски камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Мостот се наоѓа на неколку километри источно од селото Козмат и западно од селото Пигадица, Кожанско. Ја преминува реката Венетик на источните возвишенија на планината Пинд. Изграден е во 1797 г. од Ќосе Мустафа-паша (Спанос) од Ѓирокастро, кога бил управник на Лепанто. Има пет лакови и долг е 85 м, што го прави најголемиот зачуван камен мост во Егејска Македонија. Изграден е од делкан камен и има три потпорни лака. Има парапети, а денес е асфалтиран и редовно се одржува. Крај него се наоѓал гробот на Ќосе Мустафа-паша, имало ан и полициска стражарница. Гробот до мостот е срушен од вандали во 1980 г. Тој бил во облик на мала камена градба со натпис. Анот исто така бил близу до мостот. Дел од неговите приходи биле посветени за негово одржување. Во анот се одморале караваните кои доаѓале Солун или Јанина.[2][3][4]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι Του Σπανού“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019.
  2. „Köse Mustafa Pasha Bridge“. Traces of Ottoman. Архивирано од изворникот на 2020-10-21. Посетено на 30 април 2014.
  3. „Γεφύρι Σπανού“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  4. ΜΠΑΤΑΚΟΙΑΣ, ΣΤΕΡΓΙΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΖΟΒΙΤΗΣ, ΕΛΕΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΠΑΥΛΙΔΟΥ (2012-13). Γρεβενά-Μικρολίβαδο (PDF) (грчки). стр. 3–4. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-05-02. Посетено на 1 мај 2014 г. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.