Азиз-агин мост

Координати: 39°58′49″N 21°20′27.5″E / 39.98028° СГШ; 21.340972° ИГД / 39.98028; 21.340972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Азиз-агин мост
Γεφύρι του Αζίζ-Αγά
Поглед на мостот
Координати39°58′49″N 21°20′27.5″E / 39.98028° СГШ; 21.340972° ИГД / 39.98028; 21.340972
ПреминуваВенетик
МестоЗалово, Гребенско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
ПретходенЗаловски мост
СледенСпанов мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина70 м
Ширина3 м
Висина15 м
Распони3
Историја
Завршен1727
Местоположба
Карта

Азиз-агин мост (грчки: Γεφύρι του Αζίζ-Αγά) — стар османлиски камен мост во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Мостот се наоѓа на неколку километри источно од гребенското селото Залово и ја преминува реката Венетик во источните возвишенија на планината Пинд. Има најширок лак во цела Македонија (15 м), а долг е 70 м. Од обете страни на големиот лак има два помали лака, а над нив има олеснителни отвори. Изграден е во 1727 г. и го носи името на Азиз-ага, кој ги дал средствата за изградба.[2][3][4][5]

Во 1995 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι Του Αζιζ Αγά“. www.petrinagefiria.com. Посетено на 8 ноември 2019 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „Γεφύρι Τρικώμου (Αζίζ Αγά)“. Περιφερειακή Ενότητα Γρεβενών. Архивирано од изворникот на 2011-09-18. Посетено на 25 март 2013 г.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. „Αζίζ-Αγά: Το Μεγαλόπρεπο Πέτρινο Γεφύρι“. Τρίκωμο (Zάλοβο) Γρεβενών. 11 декември 2011 г. Посетено на 25 март 2013. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  4. „Aziz Agha Bridge“. Traces of Ottoman. Архивирано од изворникот на 2014-05-02. Посетено на 30 април 2014.
  5. „Γεφύρι Τρικώμου (Αζίζ Αγά)“. goGrevena.com. Посетено на 1 мај 2014.
  6. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/29028/694/30-6-1995 - ΦΕΚ 632/Β/18-7-1995“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2015-01-20. Посетено на 20 јануари 2015.