Енди Самберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енди Самберг
Роден(а)18 август 1978
Беркли, Калифорнија, САД
Занимањеактер, продуцент
Активен период2000-денес
СопружникЏоана Њусом, 2013
Деца1

Енди Самберг (роден како Дејвид А.Ј. Самберг ;[1] на 18 август 1978) [2] е американски комичар, глумец, писател, ТВ-продуцент и музичар. Тој е член на комичната музичката група „Осамениот остров“ и поранешен член на глумечката екипа во Сабота вечер во живо (2005–2012), каде што тој и неговите колеги биле заслужни за популаризација на ,,дигиталните скечови".[3]

Самберг глумел и во неколку филмови, меѓу кои „Хот Род“ (2007 година), „Те сакам, Човек“ (2009 година), „ Тоа е моето момче“ (2012 година), Селест и Џеси засекогаш (2012 година), Попстар: Никогаш не запирај никогаш да не запираш (2016 година) и Палм Спрингс (2020). Самберг имал главни улоги во „Вселенски шимпанзи“ (2008), „Облачно со шанса за ќофтиња“ (2009–2013), филмски серии „Хотел Трансилванија“ (2012–2021) и „Штркови“ (2016).

Од 2013 година тој го глуми Џејк Пералта во „Фокс“, а подоцна и во Ен-Би-Си, полицискиот ситком Бруклин девет-девет, за кој исто така е и продуцент. За неговата работа во шоуто, тој бил награден со Златна глобус награда за најдобра машка улога - Телевизиска серија Музика или Комедија во 2013 година.[4]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Самберг е роден во Беркли, Калифорнија на 18 август 1978 година.[2] Неговата мајка Марџори „Марги“ е наставник во основно училиште, а неговиот татко Џо е фотограф.[5] Тој има две сестри,Џохана и Дароу.[6] На 5-годишна возраст, тој им рекол на своите родители дека сака да го смени името во Енди.[7][8] Самберг е израснат во еврејско семејство; тој се смета себеси за „не особено религиозен“.[9][10][11][12]

Во епизодата „Пронаоѓање на твоите корени“ во 2019 година, водена од Хенри Луис Гејтс, Самберг открил дека неговата мајка Марџори, која била посвоена од еврејски родители, е биолошка ќерка на сицилијанскиот (италијански) католички татко Салваторе Маида, кој емигрирал во 1925 година,[13] и една германско-еврејска мајка бегалка, по име Елен Филипсборн, која дошла во САД во 1938 година; тие се сретнале во Сан Франциско.[14] Дедото што го посвоил Самберг бил индустриски психолог и филантроп Алфред Ј.Мароу,[15] преку кого е трет братучед на американскиот сенатор Тами Болдвин .[16]

Самберг одел во основно училиште со својата идна ко-ѕвезда во Бруклин девет-девет Челси Перети .[17] Тој открил на гостувањето во емисијата Сабота навечер во живо дека како дете се шмугнувал покрај неговите родители за да гледа професионално борење на телевизија. Тој бил опседнат со шоуто и неговата посветеност кон комедијата била фрустрирачка за наставниците, кои сметале дека е расеан и дистанциран од училишните работи.[18]

Самберг завшил средно образование во гимназијата Беркли во 1996 година, каде што пројавил интерес за творечко пишување и изјавил дека часовите за пишување „биле оние за кои [тој] вложил најголем напор и тоа ќе го прави“.[19] Тој се запишал на Универзитетот во Калифорнија, Санта Круз каде поминал две години [20] пред да се префрли на Њујорк Универзитетот Тиш школата за уметност, каде што дипломирал во 2000 година [21] Додека бил во Њујорк, писателот Мареј Милер бил негов цимер.[22]

Кариера[уреди | уреди извор]

Глума и снимање филмови[уреди | уреди извор]

Самберг студирал и завршил за експериментален филм. Тој станал ѕвезда на Интернет и направил своја комедија со своите двајца пријатели Акива Шафер и Џорма Таконе .[23] Кога YouTube бил создаден во 2005 година, гледаноста на нивните видеа станала многу пошироко распространета. Самберг станал одличен член на Сабота навечер во живо делумно поради работата што ја завршил на своето мрежно место за комедија со скечови TheLonelyIsland.com, што им помогнало да ангажираат агент и на крајот да бидат ангажирани во емисијата Сабота навечер во живо. Пред да се приклучи на нејзината екипа, Самберг беше (и останува) член на комедиската група „Осамениот остров“, заедно со Таконе и Шафер. Триото започнало да пишува за Сабота навечер во живо во 2005 година и го издаде својот деби албум, Инкредибад, во 2009 година. Самберг се појави во бројни театарски филмови, реклами, музички спотови и беше домаќин на специјални настани, вклучително и на МТВ филмските награди во 2009 година .

Во 2012 година, Самберг одржал говор на Денот на класот на Универзитетот Харвард,[24] и глумел заедно со Адам Сендлер во „Тоа е моето момче“ и „Хотел Трансилванија“ како главен лик, Џонатан, улога што ја репризирал за нејзините продолженија „Хотел Трансилванија 2“ и „Хотел Трансилванија 3“: Летен одмор.[25] Во септември 2012 година, Самберг го одиграл Кукоо во БАФТА-овата номинирана БиБиСи Три серија Кукоо,[26] во 2013 година ја добил улогата на детективот Џејк Пералта во серијата на Фокс (сега Ен-Би-Си) полициската комедија Бруклин девет-девет која ја емитуваше првата епизода на 17 септември истата година [27] и доведе до тоа да Самберг ја добие наградата Златен глобус за најдобра машка улога - Телевизиска серијал мјузикл или комедија во 2014 година. Самберг бил домаќин на 67-те награди Прајмтајм на Еми на 20 септември 2015 година.[28][29][30] Неодамна, тој бил домаќин на 76-те награди „Златен глобус“ со Сандра Ох на 6 јануари 2019 година.

Самберг глумел во видеото на Слитер-Кини „Нема градови за љубење“ заедно со глумци како Фред Армисен, Елиот Пејџ и Норман Ридус. На 16 мај 2016 година, Самберг и ,,Осамениот остров" го изведоа својот хит „Јас сум на брод“ од 2009 година со школски музички инструменти во Вечерното шоу со Џими Фалон.

Сабота навечер во живо[уреди | уреди извор]

Во септември 2005 година, Самберг се приклучил на Сабота навечер во живо (анг Saturday Night Live) како клучен играч заедно со Шафер и Таконе како писатели на шоуто. Иако неговите улоги во скечовите во живо биле ограничени во неговата прва година, тој се појавил во многу претходно снимани скечови, вклучувајќи комерцијални пародии и разни други снимени сегменти. На 17 декември 2005 година, Крис Парнел и тој глумеле во дигиталното кратко шоу „ Мрзлива недела“, хип-хоп песна за потрагата да се види филмот „Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и плакарот“. Краткиот филм станал феномен на Интернет и го привлекло вниманието на Самберг во медиумите и јавноста, како и „Дик во кутија“, дует со Џастин Тимберлејк, кој освоилЕми на креативни уметности за извонредна авторска музика и текст.[3] Видеото на неговата комична група и соработката со Т-Пајн, „Јас сум на брод“, имало над 56 милиони прегледи на Јутјуб, по дебито на 7 февруари 2009 година. Песната беше номинирана за Греми награда. Друг дигитален краток спот „Мајкољубец“, во кој гостувал и Тимберлејк, бил објавен на 10 мај 2009 година, во знак на одбележување на Денот на мајката, и е продолжение на „Дик во кутија“.[31] Надвор од неговите однапред запишани сегменти, тој исто така учествувал во периодични сегменти во живо, како што е неговиот скеч на Човекот олуја.[32] На 1 јуни 2012 година, портпаролот на Самберг објави дека го напуштил шоуто.[33][34] Тој се вратил во шоуто како водител на финалето на Сезоната 39 во 2014 година [35] и во специјалниот 40-ти јубилеен дигитален краток филм.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Самберг е оженет со музичарката Џоана Њусом. Тој еднаш се опиша себеси како „суперфан“. Тие се запознаа на еден од нејзините концерти.[36][37] По пет години врска, Самберг ја запроси во февруари 2013 година и тие се венчаа на 21 септември 2013 година во Биг Сур, Калифорнија,[38][39][40] со ко- ѕвездата од Сабота навечер во живо, Сет Мејерс, како нивен кум.[41] Во март 2014 година, Самберг и Њусом го купија имотот Муркрест во областа Кањон Бичвуд во Лос Анџелес, Калифорнија.[42] Тие исто така поседуваат дом во Вест вилиџ во Њујорк.[43] Двојката го објави раѓањето на нивната ќерка во август 2017 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2007 година Хот Род Род Кимбл
2008 година Вселенски шимпанза Шунка III Глас
Екстремен филм Ко-сценарист
Бесконечна плејлиста на Ник и Нора Бездомник
2009 година Те сакам, човеку Роби Клавен
Облачно со шанси за ќофтиња Брент МекХејл Глас
2011 година Пријатели со придобивка Квинси
Кој е твојот број? Гери Пери
2012 година Селест и Џеси засекогаш Џеси Абрамс
Тоа е моето момче Тод/Хан Соло
Часовникот # 1 Камео
Хотел Трансилванија Xонатан Логран Глас
2013 година Возрасни 2 Машки навивачки Камео
Списокот за работа Ван Кинг
Облачно со можност за ќофтиња 2 Брент МекХејл Глас
2014 година Соседи Тога # 1 Камео
2015 година Хотел Трансилванија 2 Jonонатан „Џони“ Лофран Глас
2016 година Попстар: Никогаш не престанувај никогаш да не застануваш Конер „Кид Конер“ Фриел / Conner4Real Исто така, продуцент и писател
Штркови Џуниор Глас
2017 година Земете го 10 Џони
Бригзби мечка Ерик Исто така продуцент [44]
Кученце! Џони Лофран Глас, краток филм
2018 година Хотел Трансилванија 3: летен одмор Глас
2020 година Палм Спрингс Најлс Исто така и продуцент

Телевизија[уреди | уреди извор]

Year Title Role Notes
2003–2004 Бу Арон 8 епизоди, исто така и продуцент
2005 Arrested Development Сценограф епизода: ,,Праведни браќа"
Куќата на Козбиеви Козби тим ТриОзби (глас) 2 епизоди
2005–2012 Сабота навечер во живо Разни улоги 139 епизоди, исто така и сценарист
2008 Човечки Џин Џонатан 4 епизоди
2009 2009 МТВ Филмски Награди домаќин телевизиска специјална емисија
2009–2011 Американски татко! Рапторот Рики / Антихрист (гласови) епизода: ,,Рапторовото мезе"
2010 Фрикник: Мјузикл Чад (глас) телевизиски филм
Програмата на Сара Силверман Трој Булетинборд епизода: ,,Мириса на Трој"
Паркови и рекреација Карл Лортнер епизода: ,,Безбедност во парковите"
2011–2017 Време за авантура разни гласови 3 епизоди
2012 Портландија Енди Самберг епизода: ,,Миксологист"
30 Рок Енди Самберг епизода: ,,Баладата на Кенет Парсел"
Сунгерот Боб Панталоновски Полковникот Карпер (глас) епизода: ,,Хелоу долниот дел од бикините"
Куку Дејл ,,Куку" Ашбрик 7 епизоди
2012–2016 Комедија Бенг! Бенг Енди Самберг 5 епизоди
2013 28-те Независни Спирит Награди Енди Самберг (водител) телевизиска специјална емисија
Прекрасните разни гласови 3 епизоди
Комеди централ ругањето на Џејмс Франко Енди Самберг (ругачот) телевизиска специјална емисија
2013–2021 Бруклин девет-девет Џејк Пералта главна улога, продуцент
2014 Сабота навечер во живо Енди Самберг (водител) епизода: ,,Енди Самберg/Ст. Винсент"
2015 Шоуто на Ерик Андре Ерик Андре епизода: ,,Поло Д и Рик Спрингфилд"
Мајорот Лазер Д-р Нерд/Д-р Бас Дроп (глас) 2 епизоди
7 дена во пеколот Арон Вилијамс телевизиски филм, главен продуцент
67-те Еми Награди Енди Самберг (водител) телевизиска специјална програма[45]
2016 Забавата е тука Н/П творец и главен продуцент
Новата девојка Џејк Пералта епизода: ,,Враќање дома"
2017 олемиот, секси, ден на заљубените на Мајкл БолтонГKenny G Кени Г телевизиска специјална програма
Експерт за ништо Николас Кејџ (глас) епизода: ,,Њујорк, те сакам"
Фармацевтска тура Марти Хас телевизиски филм, продуцент
Госпоѓа Динамит Енди Самберг 2 епизоди
2018 Сами заедно Н/П главен продуцент
Хамбургерите на Боб Брет (глас) епизода: ,,Спиење со непријателот"
2019 76-те награди Златен глобус Енди Самберг (ко-водител) телевизиска специјална програма
ПЕН15 Н/П главен продуцент
Мислам дека трба да заминеш со Тим Робинсон Пол епизода: ,,Порано го гледавме ова каде што работев", главен продуцент
Неовластеното доживување на браќата Баш Хосе Кансеко телевизиска специјална програма, главен продуцент
Темниот Кристал: Ренесансна доба Еретик (скекГра) (глас) 4 епизоди
2020 Никогаш не сум имал Енди Самберг (глас) епизода: ,,... бев најосаменото момче на светот"
Убиствата во Мејплсворт Бран БекБилан 2 епизоди

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Barlow, Eve (May 3, 2016). „Andy Samberg talks wanting to get naked on Game of Thrones and his new movie“. Time Out New York. Посетено на May 8, 2019. ... he was born, as David A.J. Samberg—he changed it to Andy at the age of five ...
 2. 2,0 2,1 „Andy Samberg“. Biography.com. Посетено на May 8, 2019.
 3. 3,0 3,1 „2007 Emmy Winners: The complete list“. Daily News (New York). September 17, 2007. Архивирано од изворникот на 2011-05-28. Посетено на December 22, 2008.
 4. Rowe, Sian (January 3, 2014). „Andy Samberg: from Dick in a Box guy to daft detective“. TheGuardian.com. Посетено на April 11, 2018.
 5. Grant, Lee (August 3, 2007). „The three amigos“. The San Diego Union-Tribune. San Diego, California: Nant Capital LLC. Посетено на August 6, 2007.
 6. „Andy Samberg Biography | Family, Companions“. Hollywood.com. Посетено на February 16, 2012.
 7. „Andy Samberg talks wanting to get naked on Game of Thrones and his new movie“. Time Out New York (англиски). Посетено на 2019-05-20.
 8. „Andy Samberg Trivia: 16 interesting facts about the actor!“. uselessdaily.com (англиски). 2017-09-08. Посетено на 2019-05-20.
 9. Bloom, Nate (August 2, 2007). „Celebrity Jews“. JewishSF.com. Архивирано од изворникот на September 30, 2007. Посетено на August 6, 2007.
 10. „Q&A with Andy Samberg: Meet the creative genius“. schmoozemag.com. Evanston, Illinois: Northwestern University. November 9, 2008. Архивирано од изворникот на July 16, 2011. Посетено на May 14, 2009.
 11. Parsi, Novid (June 12, 2012). „Andy Samberg Interview“. Time Out Chicago. Посетено на May 18, 2014.
 12. Brosnan, Erica (November 27, 2017). „Celebrities who are Jewish: Adam Sandler, Zach Braff, Emmy Rossum and more“. Newsday. Архивирано од изворникот на 2018-07-05. Посетено на December 18, 2017.
 13. Miller, Gerry. „Andy Samberg Discovers Interfaith Roots“. interfaithfamily.com. InterfaithFamily.
 14. „Andy Samberg gives his Berkeley mother a gift: The truth about her birth parents“. berkeleyside.com. January 9, 2019.
 15. „Andy Samberg's Semitic Appeal“. momentmag.com. June 7, 2011. Посетено на October 6, 2018.
 16. Witkin, Rachel (May 25, 2015). „They're Just Like Us! Senators Sound Off on Favorite TV Shows“. NBC News. NBC. Посетено на April 3, 2018.
 17. Conan, September 25, 2014
 18. Crabbe, Nathan (March 23, 2010). „Andy Samberg starting yearning for 'SNL' at about age 8“. The Gainesville Sun. Gainesville, Florida: New Media Investment Group. Архивирано од изворникот на 2016-04-13. Посетено на January 16, 2011.
 19. Salter, Christina (April 15, 2008). „Q&A with Andy Samberg“. The Daily Northwestern. Evanston, Illinois: Northwestern University. Посетено на April 26, 2013.
 20. „UCSC alumni glow in TV spotlight“. ucsc.edu. University of California, Santa Cruz. January 13, 2014. Посетено на December 13, 2018.
 21. Hollander, Jason (Spring 2008). „Live from New York, It's…“. NYU Alumni Magazine. New York City: New York University University Development and Alumni Relations. Посетено на April 3, 2018.
 22. Crooks, Peter (August 2007). „Andy Popping Into Fame – Berkeley-born Andy Samberg is causing a comic commotion on YouTube and Saturday Night Live, and in a theater near you“. Diablo Magazine. Walnut Creek, California: Diablo Publications. Архивирано од изворникот на 2018-06-13. Посетено на April 3, 2018.
 23. „thelonelyisland“. YouTube (англиски). Посетено на June 15, 2018.
 24. Lichter, Allison (May 31, 2012). „Best College Speeches '12: Samberg, Lynch, and Sorkin Sound Off“. The Wall Street Journal. New York City: Dow Jones & Co. Посетено на June 8, 2012.
 25. 'Hotel Transylvania 2' Poster Reintroduces the Drac Pack – Bloody Disgusting“. bloody-disgusting.com. March 26, 2015.
 26. Davies, Hannah J (October 23, 2012). „Have you been watching ... Cuckoo“. The Guardian. London, England: Guardian Media Group. Посетено на November 4, 2012.
 27. Evans, Bradford (April 22, 2013). „Andy Samberg's Fox Cop Show Has a Name: 'Brooklyn 99'. Splitsider. New York City: New York Media. Архивирано од изворникот на June 8, 2013. Посетено на May 14, 2013.
 28. Hibberd, James (September 20, 2015). „Emmys biggest punching bag: Donald Trump“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2020-09-24. Посетено на September 21, 2015.
 29. Strachan, Maxwell (September 20, 2015). „Andy Samberg Calls Out Hollywood Sexism, Racism In Emmys Monologue“. HuffPost. Посетено на September 21, 2015.
 30. Parker, Ryan (September 20, 2015). „Emmys: Donald Trump Mocked Immediately in Opening Monologue“. The Hollywood Reporter. Посетено на September 21, 2015.
 31. „Saturday Night Live – Digital Short: Motherlover“. NBC. Архивирано од изворникот на September 12, 2009. Посетено на July 24, 2011.
 32. McGlynn, Katla (December 5, 2012). „Blizzard Man: Robert De Niro Grinds With Diddy In 'SNL' Sketch (VIDEO)“. Huffington Post. Посетено на June 8, 2012.
 33. Elber, Lynn (June 4, 2012). „Andy Samberg leaving 'SNL'. San Francisco Chronicle. Посетено на November 4, 2019.
 34. Beard, Lanford (June 4, 2012). „MTV Movie Awards: Andy Samberg talks leaving 'SNL'. Entertainment Weekly. Посетено на June 8, 2012.
 35. Kirelli, Andrew (May 17, 2014). „Andy Samberg Returns to SNL with Hilarious Rapid-Fire Impressions“. Mediaite. Посетено на May 18, 2014.
 36. „WTF with Marc Maron Podcast – Episode 459 – Andy Samberg“. Wtfpod.com. Посетено на April 11, 2014.
 37. „Joanna Newsom describes her meet-cute with Andy Samberg“.
 38. „Andy Samberg, Joanna Newsom Wedding Details Revealed“. HuffPost. September 25, 2013. Посетено на March 10, 2015.
 39. „Andy Samberg Engaged to Joanna Newsom!“. Us Weekly. February 25, 2013. Посетено на February 25, 2013.
 40. Webber, Stephanie (September 21, 2013). „Saturday Night Live Star Andy Samberg Marries Singer Joanna Newsom – All the Details!“. Us Weekly. Посетено на September 21, 2013.
 41. Miller, James Andrew; Shales, Tom (2014). Live From New York: The Complete, Uncensored History of Saturday Night Live as Told by Its Stars, Writers, and Guests. New York: Little, Brown and Company. стр. 2026. ISBN 978-0-316-29507-9.
 42. Barragan, Bianca (July 16, 2014). „Andy Samberg and Joanna Newsom Buy the Famous Moorcrest“. Curbed LA. Посетено на July 20, 2014.
 43. Salacuse, Matthew (May 14, 2016). "Goofballer", Time Out New York, p. 15.
 44. Means, Sean P. (November 30, 2016). „Utah-made 'Brigsby Bear' gets into Sundance“. The Salt Lake Tribune. Посетено на January 17, 2017.
 45. „Andy Samberg To Host 2015 Emmy Awards For Fox“. Nellie Andreeva. February 4, 2015. Посетено на March 12, 2015.