Сандра О

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сандра О
Сандра О на протестот на штрајкот на сценаристите
Активен1989 - денес
СопружникАлександар Пејн (2003-2006)
НаградиGenie Award for Best Actress
1994 Double Happiness
1998 Last Night

Сандра О (англиски: Sandra Oh, корејски: 미주오) (родена 20 јули 1971) е позната канадска глумица. О има двапати добиено Џини награда и SAGA награда, еднаш се здобива со Златен глобус и четри пати е номинирана за Еми награда. Таа е најдобро позната по нејзината улога како Д-р Кристина Јанг во телевизиската серија на ABC Вовед во анатомија. Во 2005, 0 се појавува на списокот на 50 најубави личности во списанието People.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Goldberg, Nathaniel (27 April 2005). „People's 50 Most Beautiful People“. People Magazine. Посетено на 2007-05-31.