Хотел Трансилванија 2

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хотел Трансилванија 2 (англиски: Hotel Transylvania 2) - американски анимиран филм од 2015 година, во режија на Генди Тартаковски. Гласовите во филмот ги позајмуваат: Адам Сендлер, Селена Гомес, Кевин Џејмс, Стив Бушеми, Мел Брукс итн.

Содржина[уреди | уреди извор]

Вампирот Дракула дозволува во својот хотел да доаѓаат и луѓето, а не само чудовиштата. Додека Мејвис и Џони се наоѓаат во посета на неговите роднини во Калифорнија, Дракула и неговите пријатели се обидуваат да направат вистински вампир од неговиот внук, Денис. Мејвис дознава за тоа и веднаш се враќа во замокот, земајќи го во заштита синот Денис. За несреќа, на прославата на неговиот петти роденден доаѓа дедото Влад, кој не ги поднесува луѓето. Кога вампирите-придружници на Влад го напаѓаат Денис, на момчето му се појавува вистинска вампирска сила.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]