Долф Лундгрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долф Лундгрен
Долф Лундгрен во јули 2010 година
Роден(а)Ханс Лундгрен
Предлошка:Датум на раѓање и години
Стокхолм, Шведска
ЗанимањеГлумец
Режисер
Активен период1985–сè уште
Страница
DolphLundgren.com

Долф Лундгрен (англиски: Dolph Lundgren) е шведски актер роден на 3 ноември 1957 година во Стокхолм, Шведска.

Филмографија[уреди | уреди извор]

година македонско име странско име улога
1985. Поглед на убиство -{A View to a Kill}- Венз
1985. Роки 4 -{Rocky IV}- Иван Драго
1987. Господари на свемирот -{Masters of the Universe}- Хи-мен
1989. Црвена Шкорпија -{Red Scorpion}- Николај Раченко
1989. Панишер -{The Punisher }- Панишер/Френк Кастл
1989. Универзален војник -{Universal Soldier}- Андру Скот/ГР13
1993. -{Joshua Tree (Army Of One)}- Велман Ентони Санти
1994. -{Sunny Side Up}-
1994. -{Pentathlon}- Eric Brogar / Bruce Malmuth
1994. Платеник -{Men of War}- Nick Gunar
1995. -{Johnny Mnemonic}- Улични свештеник
1997. -{The Peacekeeper}- мајор Френк Крос
1998. Чистачи на мини -{Sweepers}- Кристијан Ериксон
1999. -{Jill Rips}- Мет Соренсен
1999. Мостот на змејовите -{Bridge of Dragons}- Варчалјд
1999. -{The Last Patrol}- Ник Престон
1999. -{Storm Catcher}- Џек Холовеј
2000. Црвениот агент -{Agent Red}- Мет Хендрикс
2001. -{Hidden Agenda}- Џејсон Прајс
2003. -{Detention}- Сем Декер
2004. -{Direct Action}- Френк Ганон
2004. -{Fat Slags}- Ренди
2004. -{Retrograde}- Џон Фостер
2004. -{The Defender}- Ленс Рокфорд
2005. -{The Mechanik}- Ник Черенко
2006. -{The Inquiry}- Бриксос
2007. -{Diamond Dogs}- Ксандер Ронсон
2007. -{Missionary Man}- Рајдер
2012. Платеници 2 -{The Expendables 2}- Рајдер

биографија-никулец