Платеници 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Платеници 2“
Платеници 2.jpg
Рекламен постер
РежисерСајмон Вест
ПродуцентАви Лернер
Кевин Kинг Tемплтон
Лес Велдон
НастапуваатСилвестер Сталоне
Џејсон Стејтам
Џет Ли
Долф Лундгрен
Мики Рорк
Тери Круз
Ренди Котур
Ерик Робертс
Стив Остин
Гери Денијелс
Брус Вилис
Арнолд Шварценегер
Чак Норис
Жан Клод ван Дам
МузикаБрајан Тајлер
КинематографијаШели Џонсон
МонтажаТод Милер
СтудиоNew Image
ДистрибутерLionsgate
Премиера17 август 2012
Времетраење103 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$100,000,000
Бруто заработка$126,000,000

Платеници 2 (eng. The Expendables 2) е продолжение на првиот дел на легендарниот филм Платеници, кој ги собра најголемите филмски ѕвезди.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Господин Чурч, повторно се здружува со старата група „Платеници“ (The Expendables). Еден член од групата е убиен, па затоа останатите јунаци тргнуваат во незапирлива одмазда. Разорување, хаос, пет тони плутониум во рацете на терористите (повеќе од доволно за менување на рамнотежата на моќта во светот). Но, сето тоа не е ништо во споредbа со правдата која ја бараат Платениците од злобниот непријател кој крвнички го уби нивниот брат, а во рудникот ги злоставува припадниците на месното население да работат беsплатно за него, оставајќи ги жените и децата беспомошни, додека нивните мажи, oдносно татковци умираат и стануваат жртви на мачење.

Улоги[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Платеници

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

http://www.imdb.com/title/tt1764651/