Долносавски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долносавски статистички регион
Posavska statistična regija
Статистички регион
Lower Sava Statistical Region in Slovenia.svg
Најголем град Кршко
Површина
 • Вкупна 885 км2
Население (2005)
 • Вкупно 69.899
 • Густина 78.981.920.903.955/км2

Долносавскиот регион (Словенечки: Spodnjeposavska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Кршко.

Според податоците од 2005 година овде живееле 69.899 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Сподње-посавскиот статистички регион има 4 општини: