Дафт Панк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дафт Панк
Дафт Панк на премиерата на филмот Трон: Наследство во 2010. Од лево Томас Бангалтер, Ги-Мануел де Омем-Кристо
Биографски податоци
Потекло Париз, Франција
Жанрови Француски хаус[1]
Период на активност 1993 – денес[2]
Издавачи Soma, Virgin, Columbia
Соработници Darlin', Stardust, Together, Le Knight Club, Crydajam
Мреж. место daftpunk.com
Членови
Тома Бангалтер
Ги-Мануел де Омем-Кристо

Дафт Панк (англиски: Daft Punk) — француска музичка група која изведува електронска музика, по потекло од Париз.[3] Aктивни од 1993, Тома Бангалтер и Ги-Мануел де Омем-Кристо, како два члена, ги поврзаа нивните електро, хаус и техно звуци со рок, грув и диско призвуци. Групата учествувала во создавањето и демократизацијата на штотуку роденото движење на електронската музика. Тие се дел од француските уметници најмногу присутни во странство и тоа со издавањето на нивниот прв вистински успех, Да Фанк во 1996. Една од оригиналностите на Дафт Панк e културата на нивната препознатливост како анонимни независни уметници, со помош на шлемови и костуми.

Бангалтер и Омем-Кристо беа членови на музичката група Дарлин (Darlin)' (според песната на Бич Бојс[4]), набргу распуштена, cо што им се пружи прилика за компонирање на сопствена музика. Дуото тогаш стана Дафт Панк и го издава првиот албум насловен како Homework во 1997, кој беше особено добро примен од критичарите. Нивниот втор комерцијален албум од 2001 насловен Discovery e исто толкав успех и содржи хитови како One More Time, Digital Love и Harder, Better, Faster, Stronger. Дуото ја компонираше и звучна лента за филмот Трон : Наследство (Tron : L'Héritage) . Во јануари 2013, Дафт Панк ја напуштаат EMI Records за да потпишат за Columbia Records и на 20 мај 2013 го издаваат албумот со наслов Random Access Memories кој им носи значаен меѓународен успех и пет Греми награди-Grammy Awardна 27 јануари 2014 година, меѓу кои и за најдобар албум на годината.

Историја[уреди | уреди извор]

Почетоци (1987-1993)[уреди | уреди извор]

Toма Бангалтер и Ги-Maнуел де Омем-Кристо се сретнале 1987 во lycée Carnot во Париз[5]. Во 1991, тие, со Лоран Бранковиц (Laurent Brancowitz)идниот член на групата Phoenix,основаат рок-група именувана Дарлин-Darlin', и го снимаат првиот single, Дарлин-Darlin' за независна издавачка куќа англиска Дуофоник- Duophonic. Без успех, синглот се продал во околу 1.500 примероци и групата нема речиси никакво влијание на француската сцена. Во мај 1993, критичар од британскиот магазин Meлоди Мејкер музиката на групата ја нарекува daft punky trash »[6] (што може да се преведе како „панк идиот“ или „нијансиран панк“)[7]. Во 1993, Tома и Ги-Мануел, во Париз го основаат Дафт Панк[8].

Во 1993, во тек на една rave забава во паркот Еуродизни, Дафт Панк се среќаваат со лица од шкотската издавачка куќа Soma. Во меѓувреме, Toмa и Ги-Maнуeл почнуваат да работат на електронски материјал како што е семплер. Една година подоцна, дуото, под името Дафт Панк, издваат макси сингл со 3 наслови The New Wave. Со огромниот успех, „француското адолесцентно техно“ на Дафт Панк го привлекува вниманието на неколку англиски новинари и критичари. Годината 1995 e значајна поради нивниот прв успех, а групата го издава и maxi електро-рок Да Фанк -Da Funk / Rollin' & Scratchin'. Тој има успех и полека се шири низ клубовите во Европа[9]. Се уште во 1995, Toма основа своја издавачка куќа, Руле-Roulé, и го издава синглот Trax On Da Rocks. Тогаш, Дафт Панк е дел од Чемикал Брадерс(Chemical Brothers) во Лондон. Во Франција групата е под етикетата на издавачката куќа Вирџин (Virgin) ; тие се појавуваат на компилацијата Сурслаб дел 2 (Sourcelab vol.2) под етикета Сурс (Ѕource) (дел од Вирџин) со насловот Музика (Musique), во 1996. Сурс оттогаш е првата куќа за дистрибуција на Дафт Панк во Франција.

Годините Homework (1993–1999)[уреди | уреди извор]

На 7-ми, по излегувањето на синглот Da Funk, Дафт Панк го издаваат својот прв албум Хоумворк (Homework), кој се карактеризира со хаус (house) и техно (techno) ритмовите, инспирирани од сцената во Чикаго. Албумот има успех : 2 милиони примероци се продадени во 35 различни земји во период од 2 месеци[10]. И општиот и специјализираниот печат го воспева албумот, кој ја освојува меѓународната младина. Насловот Around the World се искачува на северно-американските и европските листи. Снимањето на видео-клипот, во којшто се гелдаат повеќе лица како танцуваат на ритамот на различни инструменти, e потпишано од режисерот Мишел Гондри (Michel Gondry) ,а кореографијата е на Бланка Ли (Blanca Li)[11].

Оттогаш групата се здобива со меѓународна слава и ја почнува првата светска турнеја со четириесет датуми од октомври до 16 октомври. Спектаклот е случаен, понекогаш концертот траe дури и пет часа. Албумот со електронска музика Homework симбол за Френч тач го демократизираше „филтрираниот хаус“, и понекогаш случајните услови за микс влијаеа на она шот критичарите ќе го нареќат „звукот на Дафт Панк“. Успехот на овој албум беше отскокна штица за други групи од француската и светската електронска сцена. 1997 беше и година во која Ги-Мануел де Омем Кристо лансираше сопствена етикета Крајдамур[12].

Годините Дискавери (1999-2004)[уреди | уреди извор]

Во 2001, Дaфт Панк го издава првиот албум насловен Aлајв 1997 снимен во Бирмингем во Aнглија[13], содржи лента долга 43 минути без пауза, на која има неколку песни како Да Фанк, Дaфтендирект, Рoлин' ен Скречин', Aлајв, Aраунд д Ворлд(Околу светот)Шаблон:Etc. Во 2001, четири години по Хоумворк, создаден е Шаблон:2e албум насловен Дискавери . И фален и критикуван, повлекува контроверзи и кај првите обожаватели и кај новинарите. Оринетиран Пoп дури и Диско, aлбумот содржи бројни семплови [14] и се инспирира од некои културни референци од 1980-те години. Тој остава простор и за кодирани гласови : Tома и Ги-Maнуел пробуваат и пеење во повеќе наслови како Диџитал Лов (Digital Love) и Harder, Better, Faster, Stronger. Комерцијалниот успех веќе е овде. Групата добива две номинации на Греми наградите во 2001. Малку подоцна, критиките се смируваат и албумот е прифатен речиси едногласно со излегувањето по кината, на анимираниот филм Интерстела 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem реализиран во Јапонија од Леиџи Мацумото, авторот на Aлбатор. Преку сликите, публиката открива разигран и имагинативен бенд, не поинаков од албумот Дискавери.

Во 2003 излегува Дафт Клуб, албум со ремикси од албумите Хоумворк и Дискавери, реализирани од различни уметници како Бејсмент Џекс и Слам Вилиџ, или пак од самите Дафт Панк.На почетокот, идејата за Дафт Клуб дојде по излегувањето на Дискавери, на обожавателите им се делеа картички за членство во Дафт Клубот кој содржи личен код со кој се повлекуваат различни предмети од стариот сајт на Дафт Панк.

Годините Хјуман Афтер Ол (2004-2008)[уреди | уреди извор]

thumb|left|230px|Дафт Панк во 2006.

На 14-ти излегува Шаблон:3e-иот албум на Дафт Панк, Хјуман Афтер Ол. Додека дуото преку насловот на албумот, (Humains après tout (Умен апре ту)на француски) си ја бара „човечноста“, самиот албум потсетува на итањето на нашето општество кон целосна дехуманизација. Некои наслови, како The Prime Time of Your Life, Television Rules the Nation или пак Technologic, откриваат клучени елементи од концептот на Хјуман афтер ол, кои пак двакцата музичари одбиваат да ги коментираат : „Нашиот албум самиот зборува“ e единствената изјава за ова[15]. Ceпак, албумот добива различен прием и одново предизвикува критики на дел од фановите кои жалат по Хоумворк. Некои мислат дека премногу се повторува, без ново (Робот рок e едноставна реприза на темата од песната Рилиз д Бист од Брејквотер) и без живот (cпротивно на насловот на албумот), додека пак други го гледаат како иноваторски и волшебен концепциски албум. Да забележиме дека aлбум насловен Хјуман афтер ол: Ремикси е издаден во Јапонија во 2005 о има уникатни ремикси од Хјуман афтер ол.

Во 2006, групата го издава својот прв бест оф од трите претходни студиски албуми, во две верзии  : Стандард и Делукс. ЦД-то cодржи единаесет извадоци од трите студиски албуми, три ремикси на Дафт Панк од времето на Хоумворк,како и парче од почетоцитекое го нема на албум  : Mузика. Во Делукс изданието има ЦД и ДВД со дванаесет видеа, со две дотогаш,непознати  : Рoбот Рок (Максимум Овердравјв), и Д Прајм Тајм оф Јоур лајф во едно пакување.

Паралелно, uпочнува турнеја со датуми во САД (Коачела Фестивал на 29 во недела, пред 35.000 лица), во Белгија (фестивалот Пукелпоп во недела на 19), во Јапонија, во Португалија (фестивалот Судоесте) на 5, но и во Франција ( Eрокеените од Белфор). Предвидени се само девет датуми за оваа турнеја. Групата се појавува скриена во пирамида среде сцената, облечена во роботски костими, опкружена со светлосни, дантеовски ефекти.

По повод Канскиот фестивал во 2006, Tома Бангалтер и Ги-Мануел де Омем-Кристо на публиката и го претставуваат својто прв долгометражен (Шаблон:Heure), Дафт Панк’с Електрома, кој раскажува за потрагата по човештвото на два роботи. Комерцијалната особеност на овој филм е да се прикажува во само едно кино во Франција, Синема ди Пантеон во Париз, во недела на полноќ, во текот на една година. Всушност принципот е ист како оној на Миднајт мувис кога се прикажувале екпериментални филмови во САД во 1970-те години. Возилото искористено за овој филм било ставено за продажба на иБеј во 2011 за да им се помогне на настраданите во Јапонија[16] ·[17].

thumb|right|Дафт Панк на концерт во 2007.

Во 2007 излегува албумот Alive 2007, кој ќе им донесе номинација во категоријата Музички спектакл на годината на Музичките победи. Тие го снимаат во живо концертот во Париз-Берси од 14-ти; тој содржи 12 ремикси на 3-те студиски албуми. Албумот е претставен во 2 изданија : la première étant la version Normale avec un CD douze titres, et la deuxième, la version Deluxe avec un CD douze titres + 1 CD comprenant la piste Human After All / Together / One More Time / Music Sounds Better With You ainsi que 50 photos officielles prises au live + la vidéo d'Harder, Better, Faster, Stronger (Alive 2007) où les fans se sont vu remettre 250 caméras pour filmer la performance des Daft Punk au KeySpan Park à New York le 9 sur un begin de Television Rules the Nation, clip dirigé par Olivier Gondry, le frère de Michel Gondry.

En 2008, ils sont nommés dans la catégorie Meilleur Spectacle Musical aux Victoires de la musique pour Alive 2007, devancés par Ze Tour de Michel Polnareff. En revanche, ils ont remporté deux Grammy Award en 2009 : l'un pour Alive 2007 dans la catégorie Meilleur album électronique ou dance et l'autre pour le single Harder Better Faster Stronger issu de ce même album dans la catégorie Meilleur single électronique ou dance[18].

Tron : L'Héritage (2008-2010)[уреди | уреди извор]

thumb|222x222px|Les Daft Punk à la première de Tron Le 4, il est annoncé que le groupe a été sélectionné pour composer la bande son de Tron : L'Héritage, en remplacement de Clay Duncan (et en reprenant une partie de son travail, et avec l'aide du studio de Hans Zimmer[19]), la suite du film de science-fiction Tron sorti en 1982[20]. Selon l'actrice Olivia Wilde (jouant dans le film), Daft Punk devait faire une apparition: « Ils sont venus sur le plateau », explique-t-elle, « et ils vont sans doute participer à la promotion du film, en particulier au Comic-Con ». Ceci a été confirmé lors de la diffusion de 7 minutes du film au Comic-Con 2010 où l'on pouvait les voir, ainsi que leurs costumes créés pour l'occasion[21] ·[22]. Au Comic-Con 2009, il fut annoncé que le duo avait composé vingt-quatre titres pour la musique de ce film[22]. Fin juillet 2009, Pitchfork, website américain traitant de l'actualité de la musique indépendante, affirme que Daft Punk serait tellement satisfait de leur musique produite pour Tron : L'Héritage qu'il envisagerait une tournée[23]. Toujours fin 16 октомври, un extrait de cette bande son, qui s'apparenterait à un thème principal[24], est mis en ligne par plusieurs sites de partage de musique et ainsi disponible à l'écoute gratuitement. Ces musiques sont finalement des faux. À l'occasion du Comic-Con 2010, 6 morceaux officiels de la bande originale du film furent dévoilés et mis en ligne par plusieurs sites spécialisés. Walt Disney Records a officialisé le premier single de la bande originale, le morceau Derezzed, en postant un clip vidéo[25]. Suivent les titres Outlands et Tron : L'Héritage (End Titles). L'album, finalement composé de vingt-deux pistes, est sorti mondialement le 6[26].

En novembre 2010, le duo est également confirmé à la bande-son du jeu vidéo Tron: Evolution basé sur le film de science-fiction. Derezzed et The Grid seront ainsi disponibles dans le jeu[27]. Par ailleurs, le duo fait un caméo dans le film, apparaissant dans leurs propres rôles de DJs. L'album est proposé dans la catégorie « Meilleure bande sonore » pour la Шаблон:54e cérémonie des Grammy Awards. Le 21, le duo fait une apparition remarquée durant le dernier concert de la tournée américaine de Phoenix au Madison Square Garden à New York, où ils ont interprété plusieurs morceaux avec le groupe. En 16 октомври, le groupe Daft Punk est fait chevalier dans l'ordre des Arts et des Lettres[28]. Le 19 septembre 2011, sort un inédit enregistré en 1994, intitulé Drive.

Random Access Memories (2013)[уреди | уреди извор]

Шаблон:Article détaillé Après les rumeurs de 2012[29], le groupe change de maison de disque en 2013, signant avec le label Columbia Records[30]. Il dévoile un nouveau visuel et un extrait sonore inédit le 2, dans une courte publicité diffusée durant l'émission Saturday Night Live[31] sur la chaîne NBC (produite par Lorne Michaels), laissant planer l'hypothèse d'un nouvel album[32].

Le 23 mars 2013, le quatrième album est confirmé grâce à la possibilité de pré-commander l'album sur iTunes. Le même jour, un second teaser de 15 secondes apparaît, cette fois-ci directement sur le site officiel de Daft Punk, indiquant la date de sortie pour le 21 mai. Ce nouvel album s'intitule Random Access Memories et contient treize titres pour une durée totale de 74 minutes[33]. Le 13 avril 2013 à l'occasion du festival Coachella, un trailer du premier single issu du nouvel album intitulé Get Lucky est diffusé[34]. Selon la presse, l'album sera dévoilé le 17 mai lors du festival agricole de Wee Waa en Australie[35]. Le 19 avril 2013, le single Get Lucky est devoilé[36]. Ce titre est réalisé en collaboration avec Pharrell Williams et Nile Rodgers. En moins d'une journée, le single se classe numéro 1 des ventes iTunes mondiales. Il se retrouve aussi en première position des classements iTunes nationaux en France, aux États-Unis et au Royaume-Uni entre autres. Le 13 mai 2013, à la suite de la fuite d'une version en basse qualité sur internet, l'album est rendu disponible à l'écoute sur iTunes.

Ils produisent également quatre titres sur Yeezus le dernier album de Kanye West.

Avec cet album, le groupe remporte cinq Grammy Awards, en janvier 2014 : Album de l'année, Enregistrement de l'année, Meilleure performance pop de groupe (avec Pharrell Williams), Meilleur album dance/electro et un prix technique pour le mastering[37].

Live[уреди | уреди извор]

thumb|left|Les deux artistes en concert, vêtus de leurs costumes robotiques.

Début 2006, le groupe a annoncé qu'il prévoyait un certain nombre de spectacles pour l'été. Le 29, Daft Punk donne son premier concert au Coachella Festival aux États-Unis avec des titres mixés par deux ou par trois. Ils y ont reçu un bon accueil du public pour leur première performance américaine depuis 1997[38]. Thomas Bangalter a alors déclaré qu'il y aurait un DVD live de leur récente performance[39]. Par la suite, il a souligné ses réticences pour cette réalisation, le duo estimant que les vidéos amateurs en ligne de leurs prestations étaient aussi bien que celles pouvant être réalisées de façon professionnelle[40]. Le 30, ils se produisent au festival des Eurockéennes de Belfort, sur la grande scène, à deux heures et demie du matin. Ils quittent les lieux une heure vingt plus tard, le pouce levé, à destination du public. Dans une interview accordée au Miami Herald, Guy-Manuel de Homem-Christo a déclaré que leur apparition du 11 novembre au Festival de musique de Bang était leur dernière représentation de 2006, mais qu'ils allaient organiser plusieurs autres spectacles à l'avenir[41]. Le groupe a plus tard précisé une date de représentation au Palais omnisports de Paris-Bercy pour juin 2007[42]. Ils ont aussi avancé des dates pour le RockNess Festival et le Wireless Festival en juin également[43] ·[44], en juillet pour le Oxegen Festival[45] et en août pour le Lollapalooza[46]. Daft Punk a ensuite annoncé une tournée mondiale appelée Alive 2007[42].

Daft Punk joue au Festival RockNess sur les bords du Loch Ness, en Écosse le 10, en ouverture dans un pavillon de toile dont la capacité atteint 10.000 personnes. Au grand mécontentement de la foule, le spectacle est retardé, mais l'arrivée du groupe calme l'assistance. En raison de la masse de spectateurs, certaines parties du pavillon sont retirées pour permettre à des milliers d'autres personnes de les voir depuis l'extérieur[47]. Le 16, Daft Punk ouvre la troisième journée de l'O2 Wireless Festival. The Times a décrit le set comme un Empty citation (помош) [48]. ThisisLondon a déclaré que c'était Empty citation (помош) [49].

thumb|Concert à Bercy en 2007.

Daft Punk ferme la scène 2 (de NME) au festival Oxegen le 8. Leur set est précédé d'une projection de la bande-annonce de leur film Daft Punk's Electroma. Le magazine NME rapporte que leur performance était Empty citation (помош) [50]. Shouthmouth la décrit comme Empty citation (помош) [51]. Quatre jours plus tard, le duo joue au Traffic Torino Free Festival à Parco della Pellerina à Turin, en Italie[52]. Le duo est aussi l'attraction de la scène de AT&T le 3, la première nuit du festival de Lollapalooza à Chicago. Ce concert leur vaut notamment les louanges de Pitchfork Media[53]. Le 9 août, ils jouent à KeySpan Park à Brooklyn, à New York. Daft Punk a par ailleurs composé la musique du défilé Louis Vuitton printemps/été 2008, qui s'est tenu le 7[54]. Le 27 du même mois, ils participent au festival Vegoose à Las Vegas. Ils y apparaissent avec des groupes tels que Rage Against the Machine, Muse et Queens of the Stone Age[42]. À la fin du mois, Daft Punk a joué dans la ville de Mexico[55]. Le groupe a aussi joué le 2 à l'Arena Monterrey à Monterrey au Mexique et à Guadalajara[56]. Modular Records annonce que le groupe apparaîtra en Australie en 16 октомври pour un événement appelé Never Ever Land[57]. L'annonce a mis fin à des années de spéculation pendant lesquelles des rumeurs disaient que le groupe se rendrait en Australie pour y faire une série de performances live. Ils sont régulièrement assistés de Kavinsky et SebastiAn au cours de leurs prestations, les apparitions de ces derniers artistes ayant été annoncées comme des extensions de la tournée Alive 2007[42].

Une interview de Triple J avec Busy P révèle que l'apparition de Daft Punk à Sydney le 22 décembre sera la dernière pour 2007 et la dernière à inclure la pyramide lumineuse[58]. Les tickets pour la tournée australienne ne se sont jamais aussi vite vendus[59]. Le duo participe aussi à un webchat sur internet organisé par EMI, dans lequel Daft Punk déclare qu'il ne fera pas de tournée en 2008 et qu'il se concentrera plutôt sur de nouveaux projets[60]. Lors des Grammy Awards de 2008, Daft Punk fait son premier live à la télévision en accompagnant Kanye West pour interpréter Stronger le 10, au Staples Center de Los Angeles[61]. Pour son apparition, il utilise des contrôleurs Lemur Input Device[62]. L'épouse de Thomas Bangalter, Élodie Bouchez, a assisté à l'événement[63].

Lors du final de la tournée américaine de Phoenix le 20 octobre 2010 au Madison Square Garden de New York, le groupe fait une apparition remarquée en fin de concert  : alors que Phoenix vient de terminer If I Ever Feel Better, Daft Punk apparait et réalise un duo surprise avec le groupe  : If I Ever Feel Better vs. Harder Better Faster Stronger/Around the World, suivi de Together/Human After All ; puis viennent les fameuses notes tirées de Rencontre du troisième type qui annoncent une version spéciale de 1901 pour terminer le concert.

En janvier 2014, lors de la Шаблон:56e cérémonie des Grammy Awards, Daft Punk se produit sur scène avec Nile Rodgers, Stevie Wonder, Pharrell Williams et d'autres musiciens dont certains avaient collaboré sur l'album Random Access Memories. Ils interprètent le titre Get Lucky en incluant des éléments mélodiques des musiques Freak Out de Chic et Another Star de Stevie Wonder.

Discographie[уреди | уреди извор]

Шаблон:Article détaillé

Vidéographie[уреди | уреди извор]

Classement DJ Magazine[уреди | уреди извор]

Le magazine DJ Magazine effectue chaque année un classement « Top 100 DJs ». Voici la position qu'y prend le groupe.

Exploitation commerciale[уреди | уреди извор]

Télévision[уреди | уреди извор]

Cinéma[уреди | уреди извор]

DJ Hero[уреди | уреди извор]

Le groupe Daft Punk figure dans le jeu vidéo d'Activision DJ Hero, sorti en France le 29 octobre 2009[72], version « platines » de la licence Guitar Hero. Tout comme Metallica pour la version Guitar Hero, les musiciens de Daft Punk sont jouables et modélisés en 3D derrière leurs platines. La bande son possède plusieurs titres des deux androïdes dont voici la liste  :

 • Beastie BoysLee Majors Come Again vs. Daft Punk – Da Funk (produit et mixé par Cut Chemist)
 • Daft Punk - Around The World vs. Young MC - Bust A Move
 • Daft Punk - Da Funk vs. N.A.S.A. - Strange Enough ft. Karen O, ODB & Fatlip
 • Daft Punk - Megamix 1 (Technologic vs. Television Rules the Nation vs. Around the World)
 • Daft Punk - Megamix 2 (Robot Rock vs. Da Funk vs. Short Circuit)
 • Daft Punk - Robot Rock vs. Hashim - Al Naafiysh (The Soul) (produit et mixé par The Scratch Perverts)
 • Daft Punk - Robot Rock vs. Queen - We Will Rock You
 • Daft Punk - Short Circuit vs. Boogie Down Productions - Jack Of Spades
 • Daft Punk - Technologic vs. Gary Numan - Cars
 • Daft Punk - Television Rules the Nation vs. No Doubt - Hella Good
 • Queen – Another One Bites The Dust vs. Daft Punk – Da Funk

Activision utilise les robots durant la promotion du jeu : le jour de l'annonce de leur collaboration, une vidéo fut mise en ligne montrant les avatars 3D de Daft Punk interpréter une version raccourcie de We Will Robot Rock You devant une foule en délire[73] ·[74] ; puis un spot publicitaire pour la version Xbox 360 fut diffusé sur plusieurs chaînes de télévision aux alentours de sa sortie : reprenant les images du précédent trailer (mais sur le thème Megamix 1), l'image recule progressivement jusqu'à ce qu'on s'aperçoive qu'elle est reflétée sur leurs casques[75] ·[76]. L'éditeur est d'autant plus fier qu'il s'agit de la première collaboration du groupe dans un jeu vidéo, argument qu'il met en avant.

En revanche, ils ne sont pas présents dans DJ Hero 2, contrairement à Deadmau5 qui est le fer de lance de cet opus, à l'instar du groupe français pour le premier jeu. Un remix de Human After All par les DJ de FreeStyleGames y est néanmoins jouable.

Notes et références[уреди | уреди извор]

Шаблон:Références

Voir aussi[уреди | уреди извор]

Шаблон:Autres projets


Bibliographie[уреди | уреди извор]

 • Daft Punk de A à Z, l'Étudiant, збир. « les guides MusicBook », 2002, 115Шаблон:Nb p.  
 • Violaine Schütz, Daft Punk, l'histoire d'un succès planétaire, Scali, 2008  
 • Stéphane Jourdain, French Touch, le Castor Astral, збир. « Castormusic », 2005, 190Шаблон:Nb p.  
 • Peter Shapiro (прев. Pauline Bruchet), Modulations : une histoire de la musique électronique [« Modulations: a history of electronic music »], éditions Allia, 2004, 340Шаблон:Nb p.  

Articles connexes[уреди | уреди извор]

Liens externes[уреди | уреди извор]

Шаблон:Palette Шаблон:Portail

Catégorie:Groupe de musique formé en 1993 Catégorie:Groupe de musique des années 1990 Catégorie:Groupe de musique des années 2000 Catégorie:Groupe de musique électronique français Catégorie:Duo français Catégorie:Groupe de musique de Paris Catégorie:Lauréat du Grammy Award *

Шаблон:Lien BA

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Electro Music Ambassador's French Touch“.
 2. „iTunes – Music – Daft Punk“. Itunes.apple.com. https://itunes.apple.com/ca/artist/daft-punk/id5468295. конс. 13 мај 2013 г. 
 3. « Et puisqu'on parle de Wikipédia, si vous pouviez préciser que nous ne sommes absolument pas de Versailles… », Toмa Бангалтер во Телерама (Télérama).
 4. Fiche de Darlin' sur Discogs.com.
 5. Rencontre de Daft Punk
 6. Scan de l'article du Melody Maker
 7. (Gaenic 2002, стр. 37)
 8. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.allmusic.com/artist/daft-punk-mn0000667669. 
 9. (Gaenic 2002, стр. 11)
 10. rfimusique.com - Biographie - Daft Punk, consulté en juillet 2007.
 11. (Gaenic 2002, стр. 13)
 12. (Gaenic 2002, стр. 35-36)
 13. (Gaenic 2002, стр. 21-22)
 14. Samples| Samples
 15. Les Inrockuptibles, 16 октомври
 16. eBay - EMI Music Daft Punk 1987 Ferrari 412 from Electroma
 17. Directors' Fortnight | Daft Punk’s Electroma
 18. 20minutes.fr : Coldplay, Daft Punk, Adele, Robert Plant: les élus des Grammy Awards
 19. - La BO de Tron 2.0 par Daft Punk
 20. MCM - Daft Punk composent pour une célèbre souris
 21. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.ecranlarge.com/article-details-13296.php. 
 22. 22,0 22,1 (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.slashfilm.com/2010/07/06/daft-punks-tron-legacy-soundtrack-to-be-released-november-23-will-not-perform-at-comic-con/. 
 23. (англиски) Daft Punk to Tour Behind Tron ?, 23 juillet 2009
 24. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.ecranlarge.com/article-details-12700.php/. 
 25. Le clip Derezzed
 26. (англиски) Daft Punk : "Tron : Legacy"
 27. Tron Evolution : les Daft Punk confirmés jeuxactu.com
 28. (француски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.culture.gouv.fr/mcc/Le-ministere/Le-ministre/Themes/Section-des-distinctions-honorifiques/Nominations-ou-promotions-dans-l-ordre-des-Arts-et-des-Lettres-juillet-2010. , sur culture.gouv.fr, consulté le 4 mars 2011
 29. (англиски)Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.electrojams.com/2013/01/28/no-end-to-the-hype-daft-punks-4th-lp/#.UTeUnTK8-So. 
 30. Daft Punk signe chez Columbia pour un nouvel album, Le Nouvel Observateur, 28 janvier 2013.
 31. (англиски)Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.rollingstone.com/music/videos/daft-punk-teases-new-music-in-mysterious-trailer-during-snl-20130303. 
 32. Daft Punk, retour en 15 secondes, Joseph Ghosn, Le Nouvel Observateur, 4 mars 2013.
 33. (англиски)Daft Punk's New Album is Called Random Access Memories, Out May 21, Listed on iTunes, Amy Phillips and Evan Minsker, Pitchfork Media, 23 mars 2013.
 34. (англиски)Daft Punk preview new track Get Lucky at Coachella Festival, Caroline Westbrook, Metro, 13 avril 2013.
 35. Daft Punk lance son album au bout du bush australien, Marie Ottavi, Libération, 10 avril 2013
 36. Daft Punk : le single "Get lucky" enfin envoyé aux radios, Boris Tampigny, Metro, 19 avril 2013.
 37. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“. 27 janvier 2014. http://www.lemonde.fr/culture/article/2014/01/27/daft-punk-roi-des-grammy-awards_4354793_3246.html. 
 38. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“. 5 mai 2006. http://www.merryswankster.com/archives/2006/05/coachella_spotl.html/. 
 39. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://frenchtouch.forumactif.com/ftopic1349.Thomas-Bangalter-s-InterView-at-BelFort-s-After-Show.htm. 
 40. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“. 25 octobre 2007. http://www.lasvegasweekly.com/news/archive/2007/oct/25/chatting-with-a-robot/. 
 41. (англиски) Шаблон:Lien brisé
 42. 42,0 42,1 42,2 42,3 Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.myspace.com/daftpunk. 
 43. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.rockness.co.uk/. 
 44. (англиски) Шаблон:Lien brisé
 45. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.oxegen.ie/. 
 46. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://lollapalooza.com/. 
 47. Шаблон:Lien brisé
 48. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/music/live_reviews/article1949838.ece. 
 49. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.thisislondon.co.uk/music/gig-23364519-details/O2%20Wireless%20Festival%20London%202007:%20The%20White%20Stripes,%20Faithless,%20Daft%20Punk,%20Kaiser%20Chiefs,%20Queens%20Of%20The%20Stone%20Age,%20Badly%20Drawn%20Boy,%20CSS,%20Editors,%20The%20Cribs,%20The%20Rakes/gigReview.do?reviewId=23401070. 
 50. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.nme.com/news/daft-punk/29572. 
 51. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.shoutmouth.com/index.php/news/21584. 
 52. Шаблон:Lien brisé
 53. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.pitchforkmedia.com/article/news/44663-lollapalooza-report-friday-scott-plagenhoef. 
 54. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://bbcicecream.com/blog/2007/10/07/louis-vuitton-fashion-show/. 
 55. (шпански) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://vivirmexico.com/2007/11/01/revision-daft-punk-ciudad-de-mexico/. 
 56. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.urb.com/features/425/DaftPunkMonterreyWeekendPartOne.php. 
 57. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.inthemix.com.au/news/aust/33866/Daft_Punk_ARE_coming_to_Australia_Presented_by_Michael_Coppel_Modular_supported_by_inthemix. 
 58. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.abc.net.au/triplej/musicnews/s2039545.htm. 
 59. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.abc.net.au/triplej/zan/cohost/busyp.asx. 
 60. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.thedaftclub.com/news.php?item.49. 
 61. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.nme.com/news/daft-punk/34231. 
 62. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.jazzmutant.com/news.php#daft. 
 63. (англиски) Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.variety.com/index.asp?layout=PhotoGalleryAlbum&galleryid=946&order=14. 
 64. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2007. 
 65. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2008. 
 66. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2009. 
 67. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2010. 
 68. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2011. 
 69. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}“. 14 март. http://www.radiofg.com/modules.php?name=Fg_News&op=page_article&sid=3957. 
 70. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2012. 
 71. Грешка: no |title= specified при употребата на {{Cite web}}. http://www.djmag.com/top100?year=2013. 
 72. Jeuxvideo.fr
 73. Site officiel de DJ Hero (14-09-2009)
 74. Vidéo YouTube du trailer
 75. Jeu Xbox
 76. Vidéo sur le page YouTube officielle du jeu