Виктор Корољков

Од Википедија — слободната енциклопедија

Виктор Анатолевич Корољков (руски: Виктор Анатольевич Корольков; Хабаровск, 17 октомври 1958 - 2004 г.) бил руски сликар познат по своите илустрации инспирирани од мотивите на словенската религија, митологијата, културата и делата на великаните на руската литература.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Хабаровск, во воено семејство, а живеел во Пенза. Завршил сликарска школа во Пенза во 1981 година. Од 1989 година започнал да ги прави првите цртежи и скици на тема паганска Русија. Дипломирал на Институтот за применета уметност во Карков во 1990 година. За првпат се занимавал со Лермонтов во својата дисертација „Рефлексии за Лермонтов“. Учествувал на регионалната изложба во Воронеж и на целата руска изложба „Уметници на писменост“ во Москва. Одржал самостојна патувачка изложба „Празник на словенската писменост“ во Керсон во 1993 година. Неговите дела први биле објавени во меѓународниот албум со фантастични слики „Акти на небесните жители“ во 1993 година.[1] Член на Сојузот на сликари на Русија станал во 1996 година. Во овој период, Корољковт направил многу илустрации за делата на А.С. Пушкин, М.Ј. Лермонтова, Н.В. Гогољ. Од февруари 1999 година станал член на Меѓународната асоцијација на уметници на федерацијата, а во 2000 година добил диплома од Меѓународен натпревар на Фондот С. Михалков. Починал во 2004 година.

Неговите дела имаат за цел да ја пренесат публиката во светот на словенските богови. Неговите омилени теми биле Баба Јага, Кошчеј Бесмртниот, змејови и принцези. Насликал над 200 слики што сочинуваат неколку тематски албуми:

  • Делата на небесните жители (руски: «Деяния небожителей»),
  • Енциклопедија на словенечката митологија (руски: «Энциклопедия славянской мифологии»),
  • Бајки на Пушкин (руски: «Сказки Пушкина»),
  • Енциклопедија на руската традиција (руски: «Энциклопедия русских преданий»),
  • Руски бајки и легенди (руски: «Русские легенды и предания»),
  • Ведска Русија (руски: «Русь ведическая»)

За илустрации на јубилејното издание на паганската поема на Пушкин „Руслан и Људмила“ Короjков во 2000 година ја добил наградата Пушкин. Сликите на Виктор Корољков биле изложени во Москва, Киев, Минск, Крим, Белград и Багдад.[2]

Стил[уреди | уреди извор]

Изработил дела поврзани со словенската митологија во стилот на рускиот модернизам, со словенски и азиски орнаменти и симболи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Корольков Виктор Анатольевич, Жизнеописание (Биография)“. Архивирано од изворникот на 17. 11. 2011. Посетено на 19. 01. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  2. „Виктор Анатольевич Корольков, Перуница“. Архивирано од изворникот на 22. 01. 2012. Посетено на 19. 01. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]