Бричен (реон)

Координати: 48°15′N 27°00′E / 48.250° СГШ; 27.000° ИГД / 48.250; 27.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бричен
Реон (Raion)
Местоположба на Бричен
Држава Молдавија
Административно седиште
Бричен
Управа
 • Реонски претседателЕфимија Бендулац (PLDM), од 2011
Површина
 • Вкупна814 км2 (314 ми2)
 • Вода21 км2 (8 ми2)  2.58%
Надм. вис.&10000000000000260000000260 м
Население (2014)[1]
 • Вкупно70,029
 • Густина0,086/км2 (0,22/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+373 47
Регистарски табличкиBR
Мреж. местоbriceni.md

Бричен (романски: Raionul Briceni) ― реон во северозападниот дел на Молдавија. Административното седиште на реонот е истоимениот град.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Реонот Бричен има 2 града, 26 општини и 11 села.

Демографија[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2012 година, населението во реонот било 74.700 жители, од кои 20,6% урбано и 79,4% рурално население.

Етнички состав[уреди | уреди извор]

Етничка група % од вкупно
Молдавци * 72,6
Украинци 22,5
Руси 2,3
Романци * 2,0
Роми 0,2
Гагаузи 0,1
Бугари 0,1
Други 0,3
Неизјаснети 1,21
  • Забелешка: Постои контроверза помеѓу етничката припадност на Молдавци и Романци.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Results of Population and Housing Census in the Republic of Moldova in 2014“. Национално статистичко биро на Република Молдавија. 2017. Посетено на 2017-05-01.

48°15′N 27°00′E / 48.250° СГШ; 27.000° ИГД / 48.250; 27.000