Бомбашки напад на Московското метро (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Терористички напади во Москва
[[File:|250px|alt=|]]
МестоМосква, Русија
Датум29 март 2010
7:56/7:57 MSD and 8:37/8:39 MSD (UTC+4)
ЦелМосковско метро
Вид нападСамоубиствен напад
Употребено оружјеХексоген експлозив[1]
МртвиВкупно40:[2]
Повредени102 (88 повредени)[2]
СторителКавкаски фронт[3][4]
Број на осомничениАл Каеда[5]
Број2 жени

Терористичкиот напад во Москва е напад кој се случил на 29 март 2010 година во истоимениот град, во Русија. Според информациите, во самоубиствените напади загинале 40 лица, а уште 100 биле повредени.[6] Чеченските сепаратисти ја презеле одговорноста за бомбашките напади во московското метро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Medvedev calls for tightened security after Moscow metro blasts“. PRIME-TASS. March 29, 2010. Архивирано од изворникот на 2015-09-20. Посетено на March 29, 2010.
  2. 2,0 2,1 „МЧС СПИСКИ погибших и пострадавших при взрывах в метрополитене г. Москва 29.03.2010 г.“. Ministry of Emergency Situations. Архивирано од изворникот на 2010-04-04. Посетено на April 1, 2010.
  3. „Europe – Chechen rebel claims Moscow attacks“. Al Jazeera English. Посетено на April 2, 2010.
  4. http://english.aljazeera.net/news/europe/2010/04/201045142533794297.html
  5. „Russia hints at al Qaeda link to subway blasts“. washingtonpost.com. Посетено на March 30, 2010.[мртва врска]
  6. http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=121508Терористички напад во Москва