Бомбашки напад на аеродромот Домодедово (2011)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Терористички напад на аеродром Домодедово
Место Москва, Русија
Датум 24 јануари 2011
13:32 GMT[1] (UTC+4)
Цел Аеродром Домодедово
Вид на напад Бомбашки напад
Мртви 37[2]

Терористичкиот напад на аеродромот Домодедово е бомбашки напад што се случил на 24 јануари 2011 година на аеродромот „Домодедово“ кој се наоѓа во Москва, Русија. Во бомбашкиот напад починале 30 луѓе а повеќе од 150 биле повредени[2][3][4][5][6].

Руските власти потврдиле дека нападот е дело на бомбаш самоубиец, кој експлозивната направа скриена околу телото ја активирал на влезот на салата за подигање на багаж, во терминалот за меѓународни летови.[1][7]. На местото на крвавиот атентат на московскиот меѓународен аеродром Домодедово била пронајдена главата на осомничениот атентатор-камиказе.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ferris-Rotman, Amie. „Suicide bomber kills 31 at Russia's biggest airport“, „Reuters“, 24 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г).
  2. 2,0 2,1 Число жертв теракта выросло до 37“, „Life News“, Life News, 24 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г). (на Russian) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Life News“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. At least 31 killed in Moscow airport blast: Interfax“, „AFP“, The Brisbane Times, 25 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г).
  4. Domodedovo blast: Explosion rocks Moscow's main airport“, BBC News, 24 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г).
  5. 31 человек погиб и 130 пострадали при взрыве в Домодедово“, „ITAR-TASS“, ITAR-TASS, 24 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г). (на Russian)
  6. Число пострадавших при взрыве в Домодедово увеличилось до 152 человек“, RIA Novosti, 24 јануари 2011 (конс. 24 јануари 2011 г). (на Russian)
  7. „А1 телевизија: Над 30 мртви во нападот на московскиот аеродром“ (на македонски). http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=133385. конс. 24 јануари 2011 г. 
  8. „МИА: Одговорните за бомбашкиот напад на Домодедово ќе бидат откриени и казнети“ (на македонски). http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=80537575&lId=1. конс. 24 јануари 2011 г.