Февруарски бомбашки напад на Московското метро (2004)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Февруарски бомбашки напад
Место Москва, Русија
Датум 6 февруари 2004
08:40 Московско време (UTC+03:00)
Цел Московско метро
Вид на напад самоубиствен бомбашки напад
Мртви 41
Повредени 102 до 120

Февруарскиот бомбашки напад на Московското метро се случил на 6 февруари 2004 година кога еден машки бомашки самоубиец го активирал својат експлозив при што загинале 41 луѓе, а над 100 биле повредени.