Бомбашки напад во Ставропол (2003)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бомбашки напад во Ставропол
Место Ставрополски крај
Датум 5 декември 2003
Цел воз
Вид на напад бомбашки самоубиствен напад
Мртви најмалку 46
Повредени повеќе од 170

Бомбашкиот напад во Ставропол се случил на 5 декември 2003 година кога бомбаш самоубиец го активирал својот експлозив во еден воз при што загинале 46 луѓе, а над 70 биле повредени.

Чеченските бунтовници негирале дека се одговорни за експлозијата. Заклучно со декември 2009 година, немало апсења или некакви истраги за оваа експлозија.

Друг воз по истиот пат бил бомбардиран на 3 септември 2003 година, при што загинале 7 а биле повредени повеќе од 80 луѓе. Ибрахим Исрапилов, поранешен локален претставник од Чеченија, бил осуден во 2004 година за организирање на експлозијата и осуден на 20 години затвор[1].

Наводи[уреди | уреди извор]