Бомбашки напад на Црвениот плоштад (2003)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 55°45′14″ N; 37°37′12″ E / 55.754° СГШ; 37.62° ИГД / 55.754; 37.62

Бомбашки напад на Црвениот плоштад
Местоцрвен плоштад, Москва
Датум9 декември 2003
Целнепознато
Вид на нападсамоубиствен бомбашки напад
Мртви6
Повредени44

Бомбашкиот напад на Црвениот плоштад се случил на 9 декември 2003 година кога еден женски бомашки самоубиец го активирал својат експлозив при што загинале 6 луѓе, а над 44 биле повредени.

Москвскиот градоначалник Јуриј Лужков изјавил дека бомбашот имал намера да дојде во близина на Московското Градско собрание или Државната Дума. Според истрагата [1], бомбашот-самоубиец бил идентификуван како Хадишат Мангериева, вдовица на бунтовник од Чеченија кој бил убиен за време на Втората чеченска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]