Самоубиствен бомбашки напад во Знаменское

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бомбашки напад во Знаменское
Место Знаменское, Чеченија, Русија
Датум 12 мај 2003
Цел објектот на ФСБ
Вид на напад кола бомба
Мртви 50
Повредени 200

Самоубиствениот бомбашки напад во Знаменское се случил на 12 мај 2003 година во Знаменское, Чеченија кога три бомбаши самоубијци, вклучувајќи две жени, возејќи во камион бомба удриле во административната зграда на локалната самоуправа и на федералната служба за безбедност на Руската Федерација. Во нападот загинале најмалку 50 луѓе[1], а биле повредени околу 200, главно цивили.

Чеченските сепаратисти биле обвинети за нападот, но формалните обвиненија никогаш не биле докажани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chechnya hit by new suicide attack BBC News, 14 May, 2003